DPS zadire u medijsku autonomiju, navodno brine za radna mjesta

Kao nadležnost odbora za praćenje istraga napada na novinare, DPS predlaže analizu nezavisnosti vlasnika medija
93 pregleda 0 komentar(a)
Željko Aprović, Predrag Sekulić, Foto: Luka Zeković
Željko Aprović, Predrag Sekulić, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 10.06.2016. 10:09h

Glasovima poslanika DPS-a Zakonodavni odbor Skupštine Crne Gore podržao je Predlog odluke o obrazovanju privremenog parlamentarnog odbora za nadzor nad istragama ugrožavanja bezbjednosti novinara i medijskih kuća u okviru koje se predviđa i mogućnost zadiranja u rad novinara i medija.

Iako su poslanici opozicije, odnosno SDP-a i Demokrata, Draginja Vuksanović, Velizar Kaluđerović i Neven Gošović upozorili da je nedopustivo da se skupština miješa u rad medija poslanici DPS-a izglasali su spornu odluku.

Marta Šćepanović (DPS) objasnila je da njihov cilj nije kontrola nad medijima i novinarima već da oni u stvari hoće da zaštite radna mjesta i prava novinara od vlasnika medija.

Odluka o ovom predlogu data je poslanicima na plenarnom zasijedanju na sjednici koja je u toku.

Velizar Kaluđerović predložio je da se amandmanom izbriše sporna tačka 4 u kojoj se navodi da bi odbor trebalo da i "analizira stepen autonomije u radu novinara, i njihove nezavisnosti ukjučujući i vlasnike medija" jer je neustavno da se partije miješaju u rad medija, ali je DPS glasao protiv takvog predloga zbog čega je opozicija odbila da podrži formiranje odbora.

Kaluđerović je upozorio da stav o zadiranju u slobodu medija i novinara neće proći na Ustavnom sudu.

DPS namjerava da formira posebni skupštinski odbor, koji bi se formalno bavio istragama napada na novinare, a imao bi pravo da ocjenjuje autonomnost novinara i nezavisnost vlasnika medija.

Takvu stavku poslanici DPS-a ubacili su u Predlog odluke o obrazovanju privremenog parlamentarnog odbora za nadzor nad istragama ugrožavanja bezbjednosti novinara i medijskih kuća, kojim će se danas baviti Zakonodavni odbor.

Iako se DPS poziva na obavezu države da istraži napade na novinare, u samo jednom stavu navode da bi odbor trebalo da i “analizira stepen autonomije u radu novinara, i njihove nezavisnosti ukjučujući i vlasnike medija”.

Poslanik Dritan Abazović kaže da je to nečuveno i skandalozno, što zbog miješanja u rad medija ali i zbog toga što je DPS stvarao atmosferu nekažnjivosti napada na novinare. “Da su zaista bili zabrinuti za sudbinu novinara i medijsku klimu valjda bi to predložili odavno, jer je urednik lista “Dan” ubijen je još 2004. Od tada se ništa nije pomaklo,a očigledno iz političkih razloga”, kaže on za “Vijesti”.

Ideju da bi neki skupštinski odbor trebalo da ocijenjuje profesionalnost nezavisnih medija, iznio je tokom parlamentarnog dijaloga lider Pozitivne Darko Pajović. U Sporazumu o stvaranju uslova za slobodne izbore takve mogućnosti nema, već, između ostalog piše, da treba uspostaviti monitoring nad izvještavanjem medija.

Abazović, koji je učestvovao u kreiranju Sporazuma, kaže da predlog DPS-a nema nikakve veze sa tim. “Ne može nikakav odbor da utiče na autonomiju novinara, niti on to može da prati. To što se četiri mjeseci pred izbore i u susret političkoj kampanji želi ingerencija nad radom medija, pokušaj je da se uzurpira realizacija političkog sporazuma. U njemu se predlažu izmjene medijskih zakona, odnosno upućivanje na greške u vezi sa medijskom scenom, prije svega onih koji se plaćaju iz budžeta. ovo je pokušaj da se u izbornoj kampanji nastavi medijsko šikaniranje kroz kvazi medije, koje finansiraju novcem iz kriminalnih tokova”, kaže poslanik. Privremeni odbor je oročen do kraja mandata parlamenta, ili “do okončanja rada”, a među predlagačima su Predrag Sekulić, Marta Šćepanović, Željko Aprcović...

Nacionalni servisi ne smiju da forsiraju jednu političku opciju

“Ovo je nejasan predlog. Nejasno je u odnosu na koga bi se posmatrala ”nezavisnost” medija, kao i zašto bi se to radilo, po kom osnovu? Transparentnost vlasništva u privatnim medijima je legitiman zahtjev, ali privatni mediji nemaju obavezu da budu “nezavisni” od bilo koga. Postoje mediji svuda u svijetu i u Crnoj Gori koji otvoreno forsiraju različite političke opcije i to je dio slobode izražavanja, odnosno uređivačke politike. Jedino nacionalni servisi imaju obavezu da ne forsiraju nijednu političku opciju,”smatra direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević.

On kaže da bi novinare trebalo zaštititi od prinude vlasnika medija da krše pravila etike ili da potpišu tekst sa kojim se ne slažu. Takvu zaštitu sadrži hrvatski Zakon o medijima, ali, nažalost, ne i Zakon o medijima Crne Gore. “Istraživanje da li se takve pojave sada dešavaju u Crnoj Gori ne bi bilo primjereno da radi Skupština jer to nije u skladu s njenim ovlašćenjima,” smatra direktorica HRA.

Ovaj članak je napravljen u okviru partnerstva sa Monitoringom Balkana i Kavkaza (Osservatorio Balcani e Caucaso) za potrebe Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), a koji sufinansira Evropska komisija.

Sadržaj ovog članka je isključivo odgovornost “Vijesti”, i ni na koji način se ne može interpretirati kao stav Evropske unije.

Bonus video: