Zakonodavni odbor podržao je danas Sporazum o državnoj granici Crne Gore sa Kosovom i Ugovor o granici sa Bosnom i Hercegovinom, koji su potpisani u Beču 26. avgusta.
Sporazum o državnoj granici Crne Gore sa Kosovom podržali su sedam članova Odbora, dok su dvojica bila uzdržana. Ugovor o granici sa Bosnom i Hercegovinom podržan je jednoglasno.
Ove dokumente treba da verifikuje crnogorski parlament.
Predstavnici opozicionih partija na Kosovu protive se Sporazumu o granici sa Crnom Gorom. Vlada Kosova je pozvala eksperte iz Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država, kako bi izvršili reviziju Sporazuma o razgraničenju sa Crnom Gorom.
Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Milan Paunović, obrazlažući Sporazum o granici sa Kosovom, kao i eventualno uključivanju eksperata EU i SAD o reviziju tog dokumenta, kazao na sjednici Odbora da je činom potpisivanja ovog sporazuma u Beču, EU dala stav o tom pitanju.
„Kada je u pitanju SAD, predsjednik države Barak Obama je kazao da je ovo istorijski sporazum, a državni sekretar Džon Keri je istakao da ovaj sporazum treba da ostane”, kazao je Paunović.
Pregovori u vezi razgraničenja i utvrđivanja državne granice između Crne Gore i Kosova počeli su novembra 2012. godine, a završeni u junu ove godine.
Na završnom sastanku komisija za granicu Crne Gore i Kosovo, 8, 9. i 10. juna 2015. godine u Prištini, usaglašena su i parafirana sva granična dokumenta o razgraničenju i utvrđivanju granice između dvije države
Sporazum o državnoj granici doprinijeće punoj implementaciji zaključenih sporazuma o graničnim prelazima, sprovođenju utvrđenog režima pograničnog saobraćaja, prekograničnoj policijskoj saradnji i sprovođenju zajedničkih patrola u nadzoru državne granice i od posebnog značaja je za suzbijanje svih vidova prekograničnog kriminala.
Sporazum je, kako se ocjenjuje, značajan za napredak Crne Gore u procesu integracija u EU, pripreme za preuzimanje odgovomosti za nadzor vanjskih granica EU i za uskladivanje sa zahtjevima Šengena.
“Sporazum je značajan za razvoj sopstvenih mehanizama i kapaciteta na pripremi za prihvatanje utvrđenih procedura, preporuka i najbolje prakse u oblasti bezbjednosti granica, kao dijela ukupnog bezbjednosnog sistema Cme Gore”, kaže se u obrazloženju.
Pregovori u vezi razgraničenja, utvrdivanja granice i pripremama za zaključivanje medunarodnog ugovora o državnoj granici između Crne Gore i BiH, počeli su oktobra 2008, a završeni maja 2014. godine.
Na završnom sastanku komisija za granicu Cme Gore i BiH, 26 i 27. maja prošle godine u Sarajevu, usaglašena su i parafirana sva granična dokumenta od komisija i stručnih grupa.
Vlada Crne Gore, 12. juna 2014. godine, na prijedlog Ministarstva unutrašnjih poslova, usvojila je Izvještaj o vođenju pregovora na pripremama za zaključivanje Ugovora o državnoj granici izmedu Crne Gore i BiH i ovlastila ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića, da ga u ime Vlade potpiše Ugovor.
“Nakon sprovođenja unutrašnjih pravnih procedura u BiH, odnosno u Vijeću ministara BiH 6. novembra 2014.godine i Predsjedništvu BiH 23. jula 2015. godine, stvoreni su uslovi za potpisivanje ovog Ugovora”, kaže se u obrazloženju.
Bonus video: