Vlada Duška Markovića je u prethodne dvije godine vodila politiku centralizacije moći i jačala partitokratiju, smatraju ministri iz opozicije u Vladi izbornog povjerenja. Oni ističu da Vlada nije pokazala otvorenost za dijalog. Poslanik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović i bivši ministar unutrašnjih poslova ističe da u Markovićevoj vladi nije bilo smjena ministara, iako je to premijer najavljivao.
“Najuočljiviji minusi su paritokratija do mjere neizdrživog. Tijesna Vladina većina ima nekoliko malih i velikih subjekata koji su Crnu Goru podijelili u feude i resore u kojima se nemilosrdno troši materijalna supstanca države. U mnogim resorima Vlade su nekompetetni ljudi bez ideja i iskustva, ali sa zaštitom političke pripadnosti”, tvrdi on.
Nekadašnji ministar rada i socijalnog staranja u Vladi izbornog povjerenja, sada analitičar i advokat Boris Marić, smatra da je Marković vodio politiku centralizacije moći zbog čega je smanjena transparentnost u radu, a nezavisna samoregulatorna tijela i formalno stavljena pod kontrolu.
Podsjećajući da Markovićeva Vlada ima tanku većinu u parlamentu, on je istakao da reforma javne uprave, kao osnova institucionalnog jačanja države, ne može da zaživi u praksi. Marić upozorava da se povlađuje partijskim interesima partija koje čine Vladu, što pojačava efekat partitokratije.
“Značajno je zahlađenje odnosa prema kritički orijentisanim NVO čiji je jedini grijeh što argumentovano ukazuju na izostanak mjerljivih rezultata Vlade, a čije ocjene nijesu bitno drugačije od kritički intoniranih izjava evropskih komesara i parlamentaraca. Vladu sve više karakteriše suficit diskrecionog odlučivanja, a deficit odgovornosti, kao danak koalicionim trgovinama”, smatra on. Marić je upozorio da bi Vlada morala pokazati veći senzibilitet za određena identitetska pitanja i uzdržanost od subjektivnih političkih stavova. On je kazao i da je potrebno jačanje depolitizacija državnih institucija.
“Brojna životna pitanja neće nestati sama od sebe ma koliko se prikrivala identitetskim pristupima”, kazao je on, dok Danilović upozorava da su međunacionalni nesporazumi i trvenja pojačani.
“Služe kao zavjesa za pogrešnu ekonomsku politiku, ali svejedno su nedopustivo eskalirali. Odnos Crne Gore prema Srbiji u mandatu ove Vlade je gori nego ranije. Nedopustivo je mnogo oholosti, nebrige i namjernog pogoršavanja situacije dugoročno će donijeti veliku štetu”, tvrdi on.
Model “orbanizacije” za punu političku kontrolu
Marić upozorava da je primjetna “orbanizacija“ kao model koji se čita u naporima Vlade za punu političku kontrolu sistema.
“Preuzmanje kontrole nad RTCG je očito imalo punu podršku najviših funkcionera Vlade, a time je ona doprinijela da se za duže vrijeme izgubi šansa za njegovu transformaciju u istinski Javni servis. Vlada jasno pokazuje namjeru da se medijski prostor stavi pod jedan vid nedemokratske kontrole, kako kroz nastavak netransparentnih ulaganja iz javnih fondova u medije, tako i kroz nerješavanje slučajeva napada na novinare”, tvrdi on.
Bošnjak: Podjele umjesto konsenzusa
Branka Bošnjak iz Demokratskog fronta (DF) smatra da Marković vodi Vladu kontinuiteta “prilično neznaveno i sa policijskim metodama”.
“To je doprinijelo većoj netransparentnosti i zatvorenosti koju pokušavaju, a nažalost negdje i uspijevaju, da ozakone zahvaljujući taster poslanicima vlasti. Pokušali su čak i kontrolnu ulogu Skupštine da obesmisle i bojim se da su nejasnim formulacijama u zakonu to i uspjeli. U osnovi retrogradna i neznavena Vlada doprinijela je konfliktnosti na političkoj sceni i umjesto unutrašnjeg konsenzusa imamo još jače podjele”, kazala je Bošnjak.
Bonus video: