Milovac: Uredba o gorivu neustavna, Đukanovićevo objašnjenje sramno

“Za Đukanovića nisu luksuz skupi automobili, jahte i tajni računi u švajcarskim bankama, vile i stanovi na egzotičnim destinacijama, kao ni milioni eura koji se godišnje prosipaju iz budžeta na lične privilegije svite njegovih poslušnika i katastrofalne ekonomske odluke,” ističe Milovac
57 pregleda 39 komentar(a)
Dejan Milovac, Foto: Arhiva "Vijesti"
Dejan Milovac, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 19.04.2015. 10:21h

Vlada Crne Gore je uvela dažbine koje nisu propisane niti jednim zakonom, saopšteno je iz MANS-a o taksi za gorivo, zbog čega su iz ove NVO najavili da će početkom sedmice Ustavnom sudu podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti sporne vladine uredbe.

Iz MANS-a ističu da se članom 142. Ustava Crne Gore propisuje da se “porezi i druge dažbine mogu uvoditi samo zakonom”, što znači da se sprna uredba mogla uvesti samo donošenjem posebnog zakona koji bi morao biti verifikovan u Skupštini Crne Gore.

“Umjesto toga, obaveza plaćanja ove naknade je donijeta jednostranom uredbom Vlade kako bi se što je više moguće limitirala javna diskusija po ovom pitanju i u potpunosti izbjegla provjera opravdanosti takve odluke u crnogorskom parlamentu,” stoji u saopštenju Dejana Milovca, direktora Istraživačkog centra MANS-a.

“Ovom spornom vladinom uredbom je propisano da ona stupa na snagu danom objavljivanja, što je suprotno ustavnom principu da zakon, drugi propis i opšti akt stupa na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja, a da izuzetno kada za to postoje razlozi utvrđeni u postupku donošenja, zakon i drugi propis može stupiti na snagu najranije danom objavljivanja”, navodi Milovac, uz ocjenu da takvi razlozi nisu iznijeti u postupku donošenja uredbe, iz čega proizilazi da je Vlada time prekršila i navedeni ustavni princip.

Milovac ističe da je ovakav način donošenja odluka postao uobičajen za Đukanovićevu Vladu i predstavlja nastavak politike prebacivanja kompletnog tereta loših ekonomskih odluka na građane, uz odustvo bilo kakve lične odgovornosti za stanje u kojem se crnogorska ekonomija sada nalazi.

“Uvođenje novih nameta za građane dok se istovremeno 'strateškim investitorima' i domaćim tajkunima opraštaju na desetine miliona poreza, još jedan je dokaz koliko je Vlada Mila Đukanovića posvećena javnom interesu i dobrobiti građana Crne Gore”, smatra Milovac.

Osvrnuvši se na premijerovu izjavu da je gorivo u crnogorskim uslovima predstavlja pokazatelj "višeg kvaliteta života" i da u skladu sa time treba biti oporezovano kao luksuz, Milovac kaže da je objašnjenje Đukanovića i više nego sramno i vrijeđa inteligenciju svakog građanina Crne Gore koji je u “posljednih 25 godina bio svjedok rapidnog bogaćenja crnogorskog premijera, bogaćenja njegove porodice, kumova i čitave plejade domaćih i stranih tajkuna i kriminalaca čiji poslovi su uništili ekonomsku supstancu zemlje”.

“Đukanović objašnjava kako je gorivo za obične građane luksuz, dok istovremeno ti isti građani iz poreza finansiraju sve bahatije ponašanje samog vrha državne administracije. Po njemu, vožnja automobilom je za građane Crne Gore luksuz, ali i pored toga gradimo četrdesetak kilometara autoputa za blizu milijardu dolara,” ističe Milovac, i dodaje: “Za Đukanovića nisu luksuz skupi automobili, jahte i tajni računi u švajcarskim bankama, vile i stanovi na egzotičnim destinacijama, kao ni milioni eura koji se godišnje prosipaju iz budžeta na lične privilegije svite njegovih poslušnika i katastrofalne ekonomske odluke”.

On smatra da najnovija uredba o gorivu još jednom potvrđuje da živimo u neslobodnom društvu u kojem je dobrobit građana podređena volji jednog čovjeka i interesnih grupa koje ga okružuju, zemlja u kojoj je gorivo luksuz, a život i ljudska prava potrošna roba.

Bonus video: