Miljanić: Funkcionere ucjenjuju dosijeima

“Predlog zakona za opredjeljenje dopunskog uslova za vršenje javne funkcije, kako će se zvati, pripremam po ugledu na neke bivše komunističke i zemlje bivše Jugoslavije. Ovdje nije u pitanju lustracija, koja se odnosi na sve građane, jer će se zakon ticati samo javnih funkcionera
56 pregleda 0 komentar(a)
Glasanje, Foto: Luka Zeković
Glasanje, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 10.11.2014. 17:02h

Poslanik Demokratskog fronta Zoran Miljanić predložiće Skupštini predlog zakona, čiji je cilj sprečavanje političke korupcije, a prema kome bivši saradnici tajnih službi ne smiju biti na izbornim listama.

“Predlog zakona za opredjeljenje dopunskog uslova za vršenje javne funkcije, kako će se zvati, pripremam po ugledu na neke bivše komunističke i zemlje bivše Jugoslavije. Ovdje nije u pitanju lustracija, koja se odnosi na sve građane, jer će se zakon ticati samo javnih funkcionera”, rekao je Miljanić “Vijestima”.

Njegova ideja je da kandidati koji su na izbornim listama potpišu izjavu, kojom potvrđuju da nijesu radili za tajne službe. “Na taj način bi se kasnije spriječile situacije da se pod prijetnjom zbog dosijea koje funkcioneri imaju, utiče na njih. Onemogućio bi se i uticaj neformalnih centara moći na lokalne i republičke zvaničnike da glasaju za ekonomske i političke odluke, na osnovu kojih neko može ostvariti imovinsku korist,” kaže Miljanić.

Poslanik DF-a navodi da opozicija ne može očekivati pobjedu na izborima zbog nedemokratskih sredstava koje koristi vladajuća koalicija. On je podsjetio na aferu “Snimak".

”Ako i pobijedimo, kao što je bilo u Podgorici i Nikšiću, koriste se kandidati i funkcioneri sa dosijeima koji pod pritiskom mijenjaju izbornu volju građana,” navodi poslanik DF-a.

Miljanić smatra da treba javno objaviti imena funkcionera i političkih aktivista za koje se utvrdi da su da li lažne izave. Krivičnim zakonikom je predviđena i njihova odgovornost za davanje lažne izjave, dodaje on.

Spona sa ANB-om može biti Odbor za bezbjednost, objašnjava sagovornik, navodeći da poslanike koji su njegovi članovi obavezuje čuvanje povjerljivih podataka.

“Na taj način mogu se provjeravati izvjesne sumnje koje se pojave u biografijama javnih funkcionera, lokalnih ili republičkih,” predlaže Miljanić.

“Svjestan sam da smo još u komunističkom sistemu, gdje je vlast nepromijenjena, i nije prekinut kontinuitet tajnih službi, zato će ova ideja naići na otpor. Ali, ovo je najbolji način da se očistimo i suprotstavimo korupciji, čega su nam usta puna, pa očekujem podršku kolega”, kaže poslanik.

Takav zakon postojao je, navodi on, u Češkoj, Poljskoj, Makedoniji...

I bivši šef Misije OEBS-a u Crnoj Gori, slovački diplomata Lubomir Kopaj, bio je saradnil čehoslovačke tajne službe ŠTB, koja je u toj zemlji bila aktivna u doba komunizma, podsjeća Miljanić, navodeći da je zbog toga povučen iz Crne Gore.

Bonus video: