Odbor za međunarodne odnose i iseljenike apelovao je na diplomate i zaposlene u diplomatsko - konzularnoj mreži Crne Gore Gore da u potpunosti poštuju pravila rada te službe i da se uzdrže od neprimjerenih istupa u javnosti.
To se navodi u zaključcima Odbora dostavljenim parlamentu, poslije kontrolnog saslušanja crnogorskog šefa diplomatije Srđana Darmanovića 23. decembra prošle godine.
Ocijenjeno je da reagovanje trojice ambasadora Miodraga Vlahovića, Nebojše Kaluđerovića i Željka Perovića, u slučaju Mirne Nikčević, nije bilo primjereno dobroj praksi u vršenju diplomatske dužnosti.
„Izraženo je očekivanje da de Disciplinska komisija Vlade Crne Gore uskoro donijeti odluku u vezi sa istupom trojice ambasadora i da će o tome blagovremeno informisati i Odbor za medunarodne odnose i iseljenike“, kaže se u zaključcima.
Generalni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Miodrag Kankaraš je na sjednici Odbora informisao da su predviđene mjere Disciplinska komisije - prestanak radnog odnosa, zabrana odlaska na mandat u periodu od najmanje dvije godine i novčanu kazna u iznosu od 30 odsto.
Kankaraš je saopštio da je Nikćević prestao radni odnos u Ministarstvu vanjskih poslova.
Članovi Odbora su pozvali Ministarstvo vanjskih poslova da „učini korake“ radi uklanjanja nepravilnosti uočenih u poslovanju diplomatskih predstavništava Crne Gore u Italiji, Vatikanu i Njemačkoj 2018.godine, na koje je u izvještaju ukazala Državna revizorska institucija (DRI).
„Kao i da reaguje u slučajevima nepoštovanja zakonskih obaveza diplomata u vezi dostavljanja imovinskih kartona Agencji za sprječavanje korupcije“, kaže se u zaključcima.
Darmanović je na sjednici Odbora kazao da se preporuke DRI najvećim dijelom odnose na kašnjenja u dostavljanju dokumentacije i na manje formalne nedostatke i da nije konstatovana zloupotreba finansijskih sredstava u bilo kojem DKP-u.
„Ministarstvo de i u narednom periodu nastaviti da unapređuje način poslovanja i transparentnost u raspolaganju finansijskim sredstvima, zaključio je Darmanović.
Darmanović je na sjednici Odbora podsjetio da Crna Gora ima 28 ambasada, šest stalnih misija i cetiri generalna konzulata i da je planirano otvaranje ambasada u Holandiji i Danskoj.
„Od obnove nezavisnosti 2006. godine, diplomatska mreža, u koordinaciji sa Ministarstvom vanjskih poslova, značajno je doprinijela promociji Crne Gore kao međunarodno priznate, suverene države i ostvarivanju vanjsko-politićkih ciljeva koje je definisala Vlada“, kazao je Darmanović.
On je istakao učešće Crne Gore u 30 regionalnih inicijativa, jednogodišnje predsjedavanje Centralnoevropskom inicijatlvom ove godine i Fondom za Zapadni Balkan, izbor za članicu Ekonomskog i socijalnog savjeta UN na trogodišnji period od 2020-2022, kao i predan rad na razgraničenju.
Darmanović je ukazao na značajan doprinos diplomatsko-konzulamih predstavništava afirmaciji međunarodnog ugleda i statusa Cme Gore.
Trojica ambasadora su u novembru platili su kaznu od 600 eura, izrečenu suspendovanoj službenici Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Mirni Nikčević i saopštili su da je nju lako kazniti, ali da je, kako dodaju, teško trpjeti i ćutati na nepoštovanje i ugrožavanje Crne Gore i zatiranje svega crnogorskog.
Oni su tada u zajedničkom saopštenju kazali da neki od razloga zbog kojih su odlučili da pomognu Nikčević ne iziskuju, u normalnom svijetu, potrebu za posebnim objašnjenjem.
Nikčević je prethodno na društevnim mrežama neprimjereno komentarisala vjernike Srpske pravoslavne crkve (SPC).
Nakon oštrih reakcija i zbog kršenja zakona, Darmanović je ministre pozvao na razgovor, kome je prisustovao i premijer Duško Marković.
Oni su nakon toga, krajem novembra, izrazli žaljenje zbog događaja.
Bonus video: