Menadžment CEDIS-a i dalje pokušava da objasni neobjašnjivo - gubitak od 10,9 miliona jedne od najuspješnijih crnogorskih kompanija, koja je monopolista na tržištu prenosa električne energije, rekao je generalni sekretar Socijaldemokrata (SD) Miloš Čelanović, navodi se u saopštenju ove partije.
"Da sve bude još tužnije, pokušavaju saopštenjima da se izbave iz blata u koje su povukli CEDIS, isto onako nevješto i neiskusno kao što su i vodili kompaniju. Uporno pokušavaju sa sebe da skinu odgovornost za katastrofalan finansijski rezultat pripisujući takvo stanje 'višoj sili' odnosno poremećaju tržišnih cijena električne energije", dodao je Čelanović.
Kako je dodao želi da "priča jezikom argumenata".
"Eksperti za energetiku iz redova Demokrata preuzeli su kompaniju koja je godinama bilježila milionske profite. CEDIS je prvi kvartal prošle godine završio sa profitom od preko dva miliona eura i 1.369 zaposlenih. Drugi kvartal - nakon preuzimanja CEDIS-a od strane novog menadžmenta - ova kompanija završava sa poslovnim gubitkom od preko dva miliona eura i povećanim brojem zaposlenih, tačnije 1.417 zaposlenih. Uz napomenu da u ovom periodu nije bilo nikakvog poremećaja na tržištu elekrične energije, dolazimo do činjenice da je za svega tri mjeseca ostvaren gubitak veći od četiri miliona eura i broj zaposlenih porastao za 57. Idemo dalje… Treći kvartal je završen sa bilansom od -3,4 miliona i 1.519 zaposlenih. U četvrtom kvartalu nastavio se sunovrat poslovanja CEDIS, pa je godina završena sa gubitkom od 10,9 miliona eura i 1.650 zaposlenih", kazao je Čelanović.
Generalni sekretar Socijaldemokrata je dodao...
"Dalje,što se tiče otkupa električne energije kojim rukovodioci CEDIS-a pokušavaju opravdati svoju nesposobnost, treba napomenuti da je već na početku godine bilo obezbjeđeno 70 odsto električne enrgije kojom se pokrivaju gubici na mreži. Takođe, rukovodstvo je zakasnilo sa nabavkom preostalih 30 odsto električne energije koju je trebalo kupiti na berzi u drugom kvartalu dok je cijena iznosila oko 60 eura po MW/h. Ali tada se očigledno menadžment bavio zapošljavanjem! Otkup se desio u trećem kvartalu kada je na berzi cijena MW/h iznosila preko 120eura - duplo skuplje nego u drugom kvartalu", istakao je.
Međutim, kako je naveo, i po ovim cijenama troškovi su se povećali za oko 2,5 miliona eura.
"Znajući da je ukupan gubitak 10,9 miliona (što je za 8,4 miliona veće od povećanih troškova po osnovu nabavke električne energije) lako se može zaključiti da ovakav katastrofalan poslovni rezultat nije posljedica poremećaja na tržišu već nestručnog rukovođenja i nekontrolisanog partijskog zapošljavanja! Znajući da nas očekuju lokalni izbori u 14 opština, ukoliko ostane isti menadžment, ne bi začudilo da rezultati poslovanja CEDIS-a budu gubitak 15 miliona, a broj zaposlenih 2.000", zaključio je Čelanović.
Bonus video: