Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je svečanosti povodom obilježavanja 19. decembra - Dana Glavnog grada Podgorice, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću predsjednika Crne Gore.
Kako se navodi, on je obraćajući se prisutnima, izrazio zadovoljstvo što prisustvuje obilježavanju, kako je rekao, jednog od najvažnijih istorijskih datuma za Podgoricu i za cijelu Crnu Goru.
“Tog 19. decembra 1944. godine partizanske jedinice Prve Bokeljske i Desete Crnogorske brigade odnijele su konačnu pobjedu nad okupatorom i visoko podigli barjak antifašizma u gradu pod Goricom. Do temelja razorena, preko 70 puta bombardovana, Podgorica je na koljenima dočekala svoju slobodu, bez više hiljada svojih stanovnika koji su stradali u toku okupacije. Jedan od onih koji je svoj život položio za slobodu Podgorice je bio i moj prađed Anto-Labud Vukčević, pa zato ovaj poseban dan u meni budi i lično osjećanje ponosa”, kazao je Milatović.
Podsjetio je, da je Podgorica nošena "poslijeratnim zanosom i elanom svojih stanovnika i vođena mudrom vizijom tadašnjih društveno-političkih elita", u decenijama koje su uslijedile postala društveni i ekonomski centar Crne Gore.
“Te titogradske godine donijele su ovom gradu ubrzan razvoj, jedan za drugim nicali su privredni giganti, poput Kombinata aluminijuma, Plantaža, Radoja Dakića, Marka Radovića, Duvanskog kombinata i Titeksa na čijim se uspjesima i dostignućima gradio ne grad i Crna Gora. Dinamično doseljavanje sa svih strana naše zemlje u stopu su pratili veliki infrastrukturni poduhvati i kulturna dostignuća pa se razvoj ovog našeg grada, u poslijeratnim decenijama, prilagođavao mjeri običnog čovjeka. Podgorica je u tom periodu postala i saobraćajni centar Crne Gore, izgradnjom aerodroma i pruge koja je povezivala sa morem i sa sjeverom. Osnivanjem Crnogorskog narodnog pozorišta i Univerziteta Crne Gore, Podgorica postaje i naučno-kulturni centar Crne Gore. Zlatna era našeg grada imala je svoju urbanističku kulminaciju i u djelima genijalnosti Svetlane Kane Radević, oličene u hotelu “Podgorica” i brižljivo planiranim naseljem poput Bloka 5 od strane velikana crnogorske arhitekture Vukote Tupa Vukotića, Milete Bojovića i današnjeg laureata Pavla Popovića. Sve ovo su upečatljiva svjedočanstva stručnosti i posvećenosti tadašnjih donosilaca odluka, kada su u pitanju ekonomski razvoj, kultura, nauka, urbanizam i prostorno planiranje”, rekao je Milatović.
Dodao je, da su dinamične ekonomske i društvene promjene u posljednjih 30 godina uslovljavale su i razvoj Podgorice, te slamanje praktično svih privrednih potencijala u godinama tranzicionih “pobjednika” i “gubitnika” neminovno je uslovilo i drugačije oblikovanje budućnosti ovog grada.
“Konstantno povećavanje broja stanovnika, često neispraćeno kvalitetnim lokalnim i državnim politikama, doveli su do značajne devastacije prostora i odstupanja od visokih standarda projektovanja i planiranja. Nasuprot ogromnom prostornom potencijalu za širenje urbane cjeline, kojim raspolaže Podgorica, neplanskom gradnjom „napadnuta“ su pluća grada, brda Gorica i Ljubović, koja su pošumljavale generacije naših roditelja, što je dovelo do nepopravljive štete po identitet samog grada. Ipak, sa druge strane, činjenica je i da su, naročito u posljednjih petnaestak godina, realizovani značajni projekti kojima su unaprijeđeni životni sadržaji u Podgorici”, saopštio je Milatović.
Govoreći o razvojnim šansama, istakao je da, dinamiziranje investicionih aktivnosti i konstantno unaprjeđenje infrastrukture, uz adekvatno prostorno planiranje i punu valorizaciju prirodnih i turističkih potencijala, moraju biti temelj svakog promišljanja o napretku ovog grada.
“Praktično da ne postoji glavni grad u Evropi sa povoljnijim geografskim položajem od Podgorice, iz koje se za 45 minuta vožnje stiže i do mora i do zimskih planinskih centara. Unaprjeđenje turističkih sadržaja kroz promociju lokaliteta Duklje, uređenje obala Morače i Ribnice, ali i drugih lokaliteta od kulturnog i istorijskog značaja, daće poseban impuls razvoju našeg Glavnog grada. Dodatno, završetkom autoputa Bar-Boljare stvoriće se značajan preduslov za punu kapitalizaciju svih prednosti kojima raspolaže Podgorica i osiguraće se brža putna povezivost ka evropskim zemljama”, poručio je Milatović.
Naveo je, da dok se svakodnevno nastoji da se Podgorica učini modernim evropskim gradom, posebno mjesto u svakom kutku planova i promišljanja moraju zauzimati simboli ovog grada.
“Nema Podgorice bez Stare varoši, nukleusa iz koga se širio daleko prepoznatljivi duh Podgoričana i Podgoričanki, šarmantne urbane cjeline opjevane pjesmama velikih umjetnika poput Ksenije Cicvarić i Žutug Serhatlića. Baš na tom mjestu, iznad ušća Ribnice u Moraču, i sam sam napravio prve korake i naučio šta znače žive istinske vrijednosti multikulturalnosti i međuvjerskog sklada, kao podrazumijevanih odrednica čovjekoljublja i najljepšeg bogatstva u našoj Crnoj Gori. Danas, kada slavimo slobodu, ispunjeni emocijom prema gradu u kojem smo rođeni ili došli sa namjerom da u njemu živimo, moramo biti svjesni da ono što ostavimo Podgorici, ona će dati generacijama koje dolaze. S istom ljubavlju s kojom su moji roditelji mene vodili u šetnju Karađorđevim i Njegoševim parkom, korzom i na sladoled kod Št Hamze, tako i ja danas učim svoju djecu da vole Goricu, Trg nezavisnosti i Univerzitetski park kod Svetog Petra. S toga, želim danas da izađem iz klišea dnevne politike i sa ovog mjesta zahvalim svima koji su u prošlosti, svojim djelom, doprinosili razvoju našeg Glavnog grada, vodeći ovaj grad, bez obzira što sa mnogima od njih ne dijelim istovjetne političke stavove”, dodao je Milatović.
Naglasio je, da je u dosadašnjem djelovanju gradonačelnice Olivere Injac i predsjednice Skupštine Jelene Borovinić Bojović prepoznao moral i zanos bez kojig ne može biti uspjeha, ali i viziju razvoja Podgorice koja je preduslov svakog pregalaštva.
“Siguran sam da će njihovo rukovođenje Glavnim gradom, uz kvalitetan doprinos i drugih činilaca gradske uprave, biti obilježeno njegovim dinamičnim razvojem, na radost i zadovoljstvo svih nas koji ovdje živimo. Barjak antifašističke i građanske Crne Gore koji su naši preci čvrsto zaboli u temelje moderne Podgorice moramo sačuvati, kao što smo to vjekovima i radili u našim borbama za slobodu. Uz želju da predstojeća 2024. godina donese puno ličnih i profesionalnih uspjeha svima vama, od srca vam čestitam Dan Podgorice. Živio naš Glavni grad i živjela Crna Gora”, zaključio je Milatović.
Bonus video: