Agencija za sprečavanje korupcije je izdala samo dva sertifikata za poslove lobiranja, iako je do sada objavila deset javnih poziva za polaganje ispita za lobiste.
To se, između ostalog, navodi u Vladinom polugodišnjem izvještaju o realizovanju akcionog plana za 23. pregovaračko poglavlje, koje se odnosi na pravosuđe i temeljna prava. U izvještaju ističe da su polaganja za buduće lobiste organizovana samo dva puta.
“U izvještajnom periodu su održana dva ispita, nakon kojih su dva lica dobila sertifikate o položenom ispitu za obavljanje poslova lobiranja, čime su stekla uslov za podnošenje zahtjeva za odobrenje obavljanja djelatnosti lobiranja i upis u registar lobista. Kako prema Agenciji još uvijek nije bilo podnešenih zahtjeva, to i dalje nema registrovanih lobista u Crnoj Gori. Imajući navedeno u vidu, odgovarajući rok za izradu analize sprovođenja Zakona o lobiranju je druga polovina 2017. godine”, navodi se u izvještaju koji je Vlada usvojila krajem jula.
Agencija je, kako se ističe, održala dvanaest obuka na temu “Nadležnosti i obaveze organa vlasti u sprovođenju antikorupcijskih zakona“ na kojima je poseban akcenat stavljen na Zakon o lobiranju.
Pojašnjava se i da je u martu 2017. godine, u Upravi za kadrove održano predavanje kojim bi se državni službenici osposobili za prepoznavanje dozvoljenog i nedozvoljenog lobiranja ali i upoznali sa obavezom sačinjavanja zabilješke o lobističkom kontaktu i podnošenja prijave Agenciji.
U izvještaju se navodi da je Agencija usvojila novi Pravilnik o organizaciji i sitematizaciji radnih mjesta, i povećala broj zaposlenih sa 55 na 60.
Ističe se i da je u Izvještaju o napretku za 2016. godinu ukazano da je Crna Gora je postigla određeni nivo spremnosti u borbi protiv korupcije, a u izvještaju se navodi da je proces izgradnje institucija u naprednoj fazi. Navodi se i da je Crna Gora u 2016. godini na listi Transparency Internationala zauzela 64. mjesto, sa indeksom percepcije korupcije 45, “što je do sada najbolji indeks u godišnjim izvještajima te organizacije”. Navodi se i da treba unaprijediti sistem finansiranja političkih partija kroz pouzdane izvještaje, efikasnu kontrolu i mogućnost sankcionisanja.
Bonus video: