Ministarka za evropske poslove Crne Gore Maida Gorčević izjavila je danas u Prištini da će Podgorica podržati ulazak Kosova u Savjet Evrope kada o tome bude odlučivao Komitet ministara te organizacije.
"Crna Gora će u maju na sjednici Komiteta ministara podržati članstvo Kosova u Savjetu Evrope. Na taj način ćemo definitivno podržati Kosovo po svim važnim pitanjima u oblasti evropskih integracija", rekla je Gorčević na zajedničkoj konferenciji za novinare sa zamjenikom premijera Kosova Besnikom Bisljimijem.
Gorčević je prokomentarisala činjenicu da je Maja Vukićević, šefica Delegacije Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE), glasala protiv ulaska Kosova u SE.
"Maja Vukićević je (prilikom glasanja) iznijela stav svoje stranke. Moram da vas podsjetim da je (crnogorska) vlada heterogena i da je skupštinska većina potpisala koalicioni sporazum koji podrazumijeva podršku Kosovu i njegovoj nezavisnosti i suverenitetu, bez obzira na pravo svakog političkog subjekta da iznese svoj stav", kazala je Gorčević.
Komitet za politička pitanja i demokratiju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope dao je 27. marta pozitivno mišljenje povodom zahtjeva Kosova da postane član ove organizacije.
Na toj sjednici je 31 poslanik glasao “za”, četiri su bila protiv, a jedan uzdržan.
Dva glasa protiv bila su od poslanika Srbije, a po jedan glas protiv iz BiH i Crne Gore, dok je uzdržan bio grčki poslanik Aleksis Cipras.
Crnu Goru u Komitetu predstavlja poslanica Demokratske narodne partije (DNP) Maja Vukićević.
Bisljimi, koji je danas sa Gorčević potpisao sporazum o Programu prekogranične saradnje IPA III, rekao je da protiv Kosova na zasijedanju PSSE nije glasala Crna Gora, već poslanica "koja je iznijela stav jednog političkog subjekta".
"To nije nešto novo, i mi na Kosovu imamo u parlamentu političke subjekte, kao što je Srpska lista, koji rade i djeluju protiv interesa države Kosovo. Ono što je bitno jeste da glas gospođe Vukićević ne predstavlja zvaničan stav Crne Gore, koji nije mijenjan od 9. oktobra 2008. godine, kada je Podgorica priznala Kosovo. Ali takvi glasovi pokazuju koliko je važno intenzivirati saradnju i marginalizovati takve akcije", dodao je Bisljimi.
On je kazao i da glasanje dvije poslanice srpskog parlamenta protiv članstva Kosova u Savjetu Evrope "nije novina", navodeći da je Srbija "prekršila gotovo sve članove" Sporazuma o putu ka normalizaciji, o kojem su se lideri dvije strane saglasili prošle godine u Briselu i Ohridu.
"Ali možda su nenamjerno učinili uslugu Kosovu svojim prisustvom, jer su pomogli u obezbjeđivanju kvoruma. Učinili su indirektnu uslugu članstvu Kosova u Savjetu Evrope, ali su istovremeno prekršili Sporazum i razotkrili svoj odnos prema dobrosusjedstvu, koje je za nas veoma važna vrijednost", naveo je Bisljimi.
Jedna od odredbi Sporazuma o putu ka normalizaciji jeste da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
Nakon što je Komitet PSSE za politička pitanja i demokratiju 27. marta usvojio nacrt Mišljenja o zahtjevu Kosova za članstvo, o tome će sredinom aprila glasati svi članovi PSSE. Ako ga i oni usvoje, konačnu odluku o članstvu Kosova donijeće Komitet ministara Savjeta Evrope sredinom maja.
Usvajanjem nacrta Mišljenja, PSSE je prihvatila preporuku izvjestiteljke Dore Bakojani da Kosovo bude pozvano da postane član Savjeta Evrope.
Bonus video: