Milo Đukanović sa tajkunima vlada iz sjenke

U izvještaju se navodi da je novac iz Rusije uoči izbora uplaćivan kako bi se podržale prosrpske i proruske partije
71 pregleda 17 komentar(a)
Milo Đukanović, DPS, Foto: Savo Prelević
Milo Đukanović, DPS, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 28.01.2017. 07:54h

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović bi i nakon povlačenja sa čela Vlade mogao uticati na kreiranje politike u Crnoj Gori, dok tajkuni i dalje imaju ključni uticaj na ekonomiju u toj državi, ocijenjeno je u preliminarnom izvještaju Evropskog foruma za demokratiju i solidarnost.

U izvještaju koji bi trebalo da bude usvojen na skupu te organizacije u Sloveniji, podsjeća se i da da vlast u Crnoj Gori nikad nije smijenjena na izborima.

“Ovo je treći put da se Đukanović “povlači” iz politike, iako je uvijek ostajao veoma uticajan i vukao konce iz sjenke. Tokom njegovih povlačenja ostajao je predsjednik DPS-a, i očekuje se da na tom mjestu bude i u narednim godinama”, navodi se u izvještaju.

Evropski forum predstavlja platformu za saradnju socijaldemokratskih partija i ima za cilj da doprinese razvoju demokratije u istočnoj i jugoistočnoj Evropi i Kavkazu. Čine ga 20 partija, među njima i Partija evropskih socijalista (PES), čije su pridružene članice DPS i SDP.

U izvještaju se navodi da opozicija ne priznaje rezultate oktobarskih izbora i pored izvještaja OEBS-a da su bili konkurentni i da je izborni dan prošao uredno. U izvještaju se podsjeća da je na dan izbora objavljena vijest o hapšenju 20 državljana Srbije koji su pokušali da izvedu državni udar. Upozorava se da su tokom izbornog dana blokirane aplikacije Vajber i Whatsapp.

“Kao odgovor na navode o pokušaju državnog udara opozicija nije priznala rezultate izbora i optužila je DPS da je iskoristila hapšenje za izbornu kampanju i zastrašivanje birača”, piše u izvještaju i navodi da specijalni tužilac treba do kraja da istraži navode o pokušaju “državnog udara”.

“Očito je da je ruski novac bio uplaćivan kako bi se podržale prosrpske i proruske partije, ali još uvijek nema jasnog dokaza o uticaju Rusije za pokušaj državnog udara”, navodi se u izvještaju.

Raskol u SDP-u otvorio prostor za nova partnerstva u opoziciji

U izvještaju se konstatuje da je Socijaldemokratska partija (SDP) zadržala parlamentarni status i pored unutrašnjih turbulencija zbog napuštanja koalicije sa DPS-om.

“Raskol je stranci dao priliku da se reformiše u modernu građansku partiju, transparentnu i otvorenu za saradnju. SDP može uću u partnerstva sa progresivnom opozicijom, za šta će se otvoriti prostor tokom pregovora sa EU”, navodi se.

Bonus video: