Damjanović kritikovao rukovodstvo partije: SNP nije ničije privatno preduzeće

"Politički je nedopustivo i neodgovorno da, gotovo tri mjeseca od izbora, nije konstituisana nova vlast u Kotoru, sastavljena od opozicionih partija na državnom nivou koje su dobile mandat od građana", kazao je Damjanović
82 pregleda 80 komentar(a)
Aleksandar Damjanović, Foto: Luka Zeković
Aleksandar Damjanović, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 09.01.2017. 09:37h

Funkcioner Socijalističke narodne partije (SNP) Aleksandar Damjanović pozvao je rukovodstvo svoje stranke da hitno i bez uslovljavanja dogovori formiranje vlasti u Kotoru sa ostalim opozicionim partijama.

U intervjuu za "Dan" kritikovao je to što još nema sjednice Glavnog odbora SNP-a na kojoj bi se analizirali odgovornost i eventualne kadrovske promjene zbog lošeg rezultata na parlamentarnim izborima. Poručuje da SNP nije ničije privatno preduzeće niti se smije tako tretirati.

•Problemi u konstituisanju vlasti u Kotoru ponovo su u prvi plan izbacili i neslaganja u SNP-u, odnosno između Vas i predsjednika stranke Srđana Milića. Da li taj sukob može dovesti do novog raskola u stranci?

"Politički je nedopustivo i neodgovorno da, gotovo tri mjeseca od izbora, nije konstituisana nova vlast u Kotoru, sastavljena od opozicionih partija na državnom nivou koje su dobile mandat od građana. Ponoviću stav da je neophodno konstituisati novu skupštinsku većinu proporcionalno izbornom rezultatu svake liste, bez međusobnog uslovljavanja i nerealnih zahtjeva, koje šira politička javnost percepira kao političko uslovljavanje. To što opozicione partije dosad nijesu konstituisale lokalnu vlast i počele da rješavaju nagomilane probleme građana Kotora, a gdje SNP ima značajan dio odgovornosti, svakako je loša poruka koja se šalje uoči predstojećih izbora u Nikšiću i već sada umanjuje šanse za pobjedu opozicije na tim izborima. Takođe, kotorska dešavanja i klima nepovjerenja negativno utiču na predstojeće političke dogovore oko modela opozicionog nastupa u Nikšiću. Zato pozivam, prije svega predstavnike moje partije da se u najhitnijem roku bez prethodnih uslova dogovore sa kolegama iz DF-a, Demokratske Crne Gore, SDP-a i Građanskog pokreta URA oko svih detalja vezanih za buduće funkcionisanje lokalne vlasti i da se izaberu predsjednici SO i Opštine Kotor. Žaliti se na pojedine partije u Kotoru, a sa tim istim partijama držati vlast u Kolašinu i Plavu, u najmanju ruku je neprincipijelno, kao što je po SNP na državnom nivou politički štetno da se doživljava kao neko ko opstruira neminovnu smjenu DPS vlasti u Kotoru", istakao je Damjanović za "Dan"

•Kako komentarišete to što još nije održana sjednica Glavnog odbora SNP-a na kojoj bi se analizirao rezultat na parlamentarnim izborima?

"Sazivanje sjednice je statutarno pravo i obaveza predsjednika partije. On je adresa za pitanje o tome zašto punih četiri mjeseca nema sjednice GO, ne računajući održavanje tzv.elektronske sjednice GO koja svakako nije format za bilo kakvu ozbiljniju raspravu ili analizu. Loš izborni rezultat je ukazivao na hitnu potrebu zauzimanja političkog stava nakon ozbiljne analize tog rezultata, na definisanje odgovornosti za takav rezultat u mjeri funkcije koju svi mi imamo u partiji, kao i na buduće pravce djelovanja partije u smislu njene političke revitalizacije kroz kadrovske i druge promjene kako bi se SNP vratio kao ozbiljan faktor na političku scenu. Toga nije bilo, protok vremena je veliki, politička situacija je veoma složena, novi lokalni izbori na pragu, a članstvo i birači SNP-a i dalje su bez odgovora šta se desilo i kako dalje. Partija se ne može i ne smije tretirati kao privatno preduzeće, niti je za partiju dobro da se u uskom funkcionerskom krugu, bez širokih konsultacija sa članstvom donose krupne odluke od kojih zavisi sudbina partije, pa na kraju i tih istih krugova. O tom zakulisanom načinu rada sam više puta na partijskim forumima govorio kao o nečemu što je unazadilo partiju, a pojavni oblik takvog načina rada je stavljanje pojedinačnih interesa iznad interesa partije i njenog časnog i nepokolebljivog članstva".

•Kako, po Vašoj ocjeni, opozicija treba da djeluje u narednom periodu i koje aktivnosti da sprovodi osim bojkota parlamenta?

"Opozicija u ovom trenutku nema definisan model zajedničkog ili bar sinhronizovanog djelovanja, u situaciji bojkota parlamenta. Više je inicijativa pokretano od strane lidera, ali bez značajnih efekata. Podržavajući snažno potrebu da tzv. afera „državnog udara” dobije svoj sudski, kao i politički epilog, u smislu definisanja termina prijevremenih slobodnih parlamentarnih izbora koji će biti održani u regularnim izbornim uslovima kao uslov za povratak u parlament jasno je da ni ova svojevrsna pat pozicija krnjeg parlamenta, pa i krnje vlade, ne vodi političkoj stabilizaciji kao uslovu za bilo kakav napredak našeg društva. Krajem decembra se vidjelo kako vlast „pretrčava” preko najznačajnijih socio-ekonomskih tema i akata bez prisustva opozicije, a tek slijede krupne odluke, poput odluke o članstvu u NATO-u ili neophodne promjene izbornih zakona i pravila. Zato se mora unutar opozicije tražiti model značajnijeg prisustva na političkoj sceni jer ova pat pozicija koja nikome ne donosi dobro može da potraje. Ako je neko, pak, pomislio da se na proljeće vrati u Skupštinu da bi glasao za eventualnu odluku o članstvu u NATO, koju, da bi bila kredibilna, mogu i moraju donijeti građani na fer i demokratskom referendumu, taj je očigledno malo pobrkao političke „lončiće”. Ne prejudicirajući ishod procesa ratifikacije Protokola o pristupanju NATO-u, ukazujem da bi predstavnici partija koje ne podržavaju članstvo Crne Gore u Alijansi, morali biti oprezni i razmišljati o zajedničkom formalizovanju Predloga odluke o referendumu o NATO o kojoj se mora izjasniti Skupština. Dodaću i činjenicu da Crna Gora u ovom trenutku nema Zakon o referendumu usklađen sa Ustavom, što nije slučajno", kazao je Damjanović.

•Raspisani su i izbori u Nikšiću. Kako bi opozicija trebalo da nastupi i kakav ishod očekujete?

"Podsjećam da opozicioni rezultat na parlamentarnim izborima i to u situaciji „državnog udara” i neviđenih pritisaka ukazuje na velike šanse za smjenu DPS vlasti u Nikšiću. Te šanse zavise od međusobnog povjerenja i iskrenog dogovora unutar opozicionog spektra, ali i od ishoda formiranja kotorske vlasti. Ne može se pozivati na zajednički nastup opozicije u Nikšiću kroz kreiranje nejedinstva i opozicione svađe u Kotoru. Vremena za dogovor nema puno, a sve pojedinačne izjave o modelu nastupa, bez prethodnog pokušaja unutaropozicionog dogovora ne doprinose šansama za pobjedu opozicije 12. marta", poručio je funkcioner SNP-a", rekao je Damjanović.

•Na pomolu su i izbori u Herceg Novom, može li opozicija i u toj primorskoj opštini da smijeni DPS?

"Oko dešavanja u Herceg Novom treba biti oprezan da se ne dogodi neki scenario dogovorene „svađe” kako bi se zauzele povoljne startne pozicije nekih djelova sadašnje lokalne vlasti za novo političko prestrojavanje. Ili će najhitnije, od onih koji su najavili raskid vladajuće koalicije biti procesuiran zahtjev za skraćenje mandata SO Herceg Novi o čemu bi se lokalni parlament izjasnio u najkraćem mogućem roku kako bi se raspisali izbori ili će se, političkim dogovorom, definisati nova skupštinska većina koja će poslati DPS u opoziciju, a preostalo vrijeme ovog skupštinskog saziva upotrijebiti za rješavanje velikih problema sa kojima se supčava Herceg Novi. Sve drugo bi bilo samo providan politički manevar koji bi veoma lako prepoznali građani Herceg Novog", kazao je Damjanović.

Ako je rano za ujedinjenje, nije za saradnju sa DNP-om

•U javnosti se pojavila infornacija da ste razgovarali sa Milanom Kneževićem o saradnji i eventualnom ujedinjenju SNP-a i DNP-a. Dokle se stiglo u tim razgovorima?

"U odnosu na predlog o ujedinjenju dvije partije, koji je, u formi medijskog nastupa, učinio Milan Knežević, predsjednik DNP-a, ukazujem da, bez obzira na način na koji je dat, postoji potreba za definisanjem stava u odnosu na tu inicijativu. Ako je, u ovom trenutku, preuranjeno razgovarati o ujedinjenju, svakako nije o koordinaciji zajedničkih politika, imajući u vidu velike programske sličnosti, koje se temelje na principima velikog, izvornog, nekada politički moćnog SNP-a. Prije svega oko identitetskih pitanja, ili oko učešća Crne Gore u vojnim savezima. Pitanje odluke o NATO članstvu koje se približava rješavanju, upravo nalaže potrebu ozbiljnih međupartijskih razgovora u smislu definisanja zajedničkog političkog odgovora ova dva subjekta", zaključio je Damjanović.

Bonus video: