Koliko je realno da dođe do razbijanja Gugla?

Da li bi trebalo da možemo nešto da pronađemo na internetu bez Gugla? Da, kaže američko Ministarstvo pravde i prijeti da će razbiti tu kompaniju - da bi omogućio zdravu konkurenciju. Ali koliko je to realno?

2488 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Navedite pet pretraživača – bez guglanja! Za mnoge to vjerovatno nije lako, jer većina koristi samo Gugl. Da Gugl ima monopol nad internet pretragom, u avgustu je zvanično potvrdio i sud u SAD.

Samo po sebi, to pravno nije problematično, jer su monopoli u SAD legalni. „Međutim, ne smijete preduzimati korake koji učvršćuju taj monopol", kaže Nikolas Gugenberger, profesor prava na Univerzitetu u Hjustonu.

Monopol - nepoštenim sredstvima

Sud je konstatovao da Gugl svoj monopol brani nepoštenim sredstvima.

U centru postupka bili su višemilionski poslovi, zahvaljujući kojima je Gugl pretraživač unaprijed podešen kao „glavni". Na primjer, Gugl je platio Eplu milijarde kako bi njegov pretraživač bio postavljen glavni u Safari pregledaču na Ajfonu. Korisnici mogu u svakom trenutku izabrati drugu pretraživačku mašinu – ali mnogi ipak ostaju pri početnoj postavci.

Ova moć na internetu mogla bi da ima drastične posljedice za Gugl: Ministarstvo pravde SAD prijeti da će razbiti tu kompaniju iz Kalifornije. Ali koliko je to realno i koliko dugo bi moglo da traje dok se donese odluka?

„Želimo konkurenciju među kompanijama kako bi postale najbolje – a ne zato što koriste svoj monopol i osiguravaju svoju moć kroz ugovore", kaže Džonatan Kanter iz Ministarstva pravde u Vašingtonu.

„Vjerujemo da su kompanije bolje kada imaju konkurenciju koja ih pritiska." Njegov najveći i najteži zadatak je da to ponovo sprovede u slučaju Gugla.

Šta Gugl čini toliko moćnim?

Gotovo svi pretražuju internet pomoću Gugla. Majkrosoftov Bing, DakDakGo (DuckDuckGo) ili Jahu (Yahoo) gotovo da ne igraju nikakvu ulogu.

Korišćenjem ogromnih količina podataka svojih korisnika, Gugl može ciljano da plasira oglase: Samo prošle godine, Gugl je samo od svog pretraživača zaradio oko 480 milijardi dolara.

Pretraga je takođe usko povezana sa drugim platformama Gugla, poput operativnog sistema za mobilne telefone Android i pretraživača Hrom (Chrome).

Pored toga, Gugl je do sada imao dosta manevarskog prostora. Antimonopolske agencije su, na primjer, dozvolile kupovinu Jutjuba, pa je Gugl mogao dodatno da raste - baš kao i druge tehnološke kompanije. U jednom trenutku to je uvidjela Vlada u Vašingtonu.

„Ono što vidimo u Americi jeste buđenje antimonopolskog prava", kaže profesor Gugenberger. I Ministarstvo pravde i Federalna komisija SAD preduzeli su mjere protiv nekih tehnoloških platformi i već imaju prve uspjehe pred sudom, navodi Gugenberger.

Razbijanje bi bilo dobro, ali vjerovatno do toga neće doći

Da li je razbijanje Gugla realno? Prije će biti da nije, smatra profesor Gugenberger: „Ako bih morao da se kladim, rekao bih da sud neće naložiti veliko razbijanje." Jer takve stvari su u SAD izuzetno rijetke. Šanse za razbijanje su ispod 50 procenata.

Mnogo je vjerovatnije da će biti preduzete pojedinačne mjere. Na primjer, Guglu bi moglo biti zabranjeno da sklapa višemilionske ugovore sa Eplom kako bi ostao glavni pretraživač.

Međutim, Gugenberger kaže i sljedeće: „Mislim da bi bilo ispravno naložiti takvo razbijanje." To bi bio jedini korak koji bi dugoročno osigurao povratak konkurencije.

Gugl se poziva na interese svojih korisnika

Prema Guglu, ograničenja ili čak razbijanje imali bi nepredviđene i negativne posljedice: s jedne strane za američku ekonomiju, a s druge i za korisnike.

Navodno, korisnici bi imali problema da dođu do informacija. U blogu kompanije piše: „Široka ograničenja ugovora koja imaju za cilj da olakšaju pristup Gugl pretrazi izazvala bi probleme ljudima koji jednostavno žele da dođu do informacija."

Takođe, firme bi mogle biti oštećene. Proizvođači telefona koji prave uređaje za Guglov operativni sistem Android možda bi morali da podignu cijene – tvrdi Gugl.

Do konačne odluke moglo bi proći još mnogo godina

Slučaj „Sjedinjene Države protiv Gugla" traje već godinama. To što je Ministarstvo pravde sada zatražilo da se razmatra razbijanje Gugla, najnoviji je razvoj u ovom slučaju.

Konačnu presudu mora donijeti Vrhovni sud SAD, a do tada je još dug put. „Tek smo na samom početku", kaže profesor Gugenberger.

Bonus video: