Poštovani građani Crne Gore,
Već više od godinu dana svjedočimo nesreći koju donosi rat. Ruska agresija na Ukrajinu je tragedija koju prije svega proživljava ukrajinski narod, koji i nosi njen najveći teret. Evropska unija je od prvog trenutka stala rame uz rame sa žrtvom. Da joj pomogne da se odbrani, da odbrani svoje pravo da postoji i odlučuje za sebe. I u tome će Evropska unija i države članice nastaviti da podržavaju Ukrajinu dok god se na njene prostore ponovo ne vrati mir.
Ali rat je tragedija čije posljedice svi osjećamo i kod kuće. Milioni raseljenih u ratu našli su utočište u zemljama Evropske unije, a veliki broj njih i u Crnoj Gori. Vaša zemlja je uvijek znala pokazati solidarnost na djelu i na tome smo vam veoma zahvalni.
Nadalje, umjesto da se privreda vrati u pretpandemijske okvire, što se činilo gotovo izvjesnim, sada se suočavamo sa snažnim udarima na naš životni standard. Rat je prekinuo ili poremetio lance snabdijevanja osnovnim životnim namirniciama i energentima na planeti. Odjednom su žitna polja postala bojna polja, energenti oružje. Rat je bio pokretač inflacije i sveopšteg rasta cijena.
Nafta i gas su se iz energenata pretvorili u oružje rata i instrumente ucjene. Kao rezultat toga, troškovi energije u domaćinstvima su se gotovo udvostručili širom svijeta. Suočena s tom činjenicom, Evropska unija je ubrzala svoje planove zamjene fosilnih goriva uvećanjem broja izvora čiste energije. Ono što je počelo kao potreba za zaustavljanjem eksploatacije i upotrebe fosilnih goriva i smanjenjem zagađenja, sada se jasno spaja sa strategijom da se osigura energetska nezavisnost Evropske unije.
Evropska unija nije zaboravila na partnere na Zapadnom Balkanu i usvojila je paket podrške za njih vrijedan milijardu eura. Namijenjen je rješavanju energetske situacije i visokih cijena uzrokovanih ruskim agresorskim ratom protiv Ukrajine. Polovinu ove sume smo opredijelili po ubrzanom postupku, kao budžetsku podršku. Od tog ukupnog iznosa, Crna Gora je dobila 30 miliona eura pomoći.
Isplata finansijske podrške Evropske unije najugroženijim grupama građana Crne Gore počinje dok ovo čitate. Dogovorili smo se da 8,5 miliona eura bude dodijeljeno za preko 40.000 penzionera sa najnižim primanjima i preko 6.000 porodica koje koriste socijalnu pomoć, a koji će dobiti jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 150 eura, odnosno 350 eura.
Crna Gora i EU dijele odgovornost za zajedničku budućnost u kojoj nema mjesta ucjeni ili agresiji bilo koje vrste. Za budućnost koja mora uključivati stratešku viziju razvoja zemlje u pogledu čiste energije i klime. Stoga je Crna Gora pristala da iskoristi do 21,5 miliona eura podrške EU za promovisanje korišćenja obnovljivih izvora energije i povećanje energetske efikasnosti u budućnosti.
Solidarnost je jedan od stubova Evropske unije. Solidarnost jača i povezuje društva, gradi zajedničku odgovornost. Solidarnost i odgovornost temelj su svakog napretka i zajedničke budućnosti. Zato smo željeli da na djelu pokažemo solidarnost koju djelimo sa svima, sa svakim građaninom Crne Gore, sa svakim građaninom Ukrajine, sa svakim građaninom Evropske unije.
Budućnost mora biti zelena, čista i zajednička. Samo takva može biti evropska.
Autorka je ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori
Bonus video: