Nikolić: Predsjednički izbori u Srbiji možda u aprilu, razgovarao sam s Vučićem o kandidaturi

"U okolnostima tranzicije i krupnih odluka bolje je češće provjeravati volju građana", izjavio je Nikolić
99 pregleda 2 komentar(a)
Tomislav Nikolić, Foto: Betaphoto
Tomislav Nikolić, Foto: Betaphoto
Ažurirano: 03.12.2016. 16:50h

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da bi predsjednički izbori mogli da budu održani 9. aprila i dodao da je o svojoj ponovnoj kandidaturi razgovarao sa premijerom Aleksandrom Vučićem.

Nikolić nije precizirao kakav je bio ishod razgovora sa Vučićem.

"Jesmo, razgovarali smo, bićete na vrijeme obaviješteni", odgovorio je predsjednik Srbije na pitanje novinara da li je razgovarao sa premijerom o tome da li će se kandidovati za predsjednika Srbije.

On je rekao i da po Ustavu predsjednički izbori moraju da se završe mjesec dana prije isteka mandata aktuelnog predsjednika, te da bi prvi krug mogao da bude 9. aprila, a eventualni drugi - 23. aprila.

Nikolić je rekao da je na predsjednici Skupštine da za kampanju odredi period od 30 do 60 dana, te da misli da bi izbori mogli biti raspisani krajem ferbuara ili početkom marta.

Bolje je češće provjeravati volju građana

U okolnostima tranzicije i krupnih odluka bolje je češće provjeravati volju građana, izjavio je Nikolić.

Upitan da li je dobro da Srbija ima izbore na svakih godinu dana, on je rekao da ima povjerenje u vladu i da ona radi dobro, ali:

"Ako žele da provjere to što rade, ako se čini da je parlament postao mjesto u kome se teško donose krupne odluke, zato što se koristi za promociju čak i nekih loših ideja, onda vlada može jednostavno da riješi to novim izborima", rekao je predsjednik Srbije.

Nikolić je istakao da kao predsjednik Republike ne može da utiče na predsjednika vlade po pitanju takve odluke, osim savjetom:

"U rukama predsjednika vlade je odluka o ostavci vlade, koja može da izazove nove parlamentarne izbore", rekao je Nikolić.

Kako kaže, ako vlada želi da provjeri popularnost, poslije nekih mjera, ako želi da osigura mandat od četiri godine - to je njihovo pravo i to im Ustav dozvoljava.

"Mislim da je u vrijeme tranzicije, kada se krupne promene u društvu dešavaju, da je bolje češće provjeravati volju građana", rekao je Nikolić novinarima u Beogradu.

Dodaje da je uvijek bio protiv toga, od 2000. godine kada su vlade pokušavale da ostanu četiri godine, a sprovode mjere za koje se vidi da gube popularnost.

Nisam dobio poziv da posjetim Sarajevo

Nikolić kaže da nikada nije dobio zvaničan poziv da posjeti Sarajevo, te da on ne može da se nameće da ide u goste, a da "nikada, nikome nije odbio poziv za posjetu".

Odgovarajući na pitanje novinara da li će do kraja mandata posjetiti Sarajevo, on je rekao da je postojao plan da u vrijeme kada Predsjedništvom BiH predsjedava bošnjački predstavnik da ga pozovu u zvaničnu posjetu Sarajevu, ali da se to do sada nije ostvarilo.

"Ne mogu da se namećem da idem u goste, nikada nisam odbio da negdje odem. Uvijek pokušavam da uspostavimo što bolje odnose", rekao je Nikolić novinarima u Beogradu.

Na pitanje da li će biti trojnog sastanka predstavnika Beograda, Zagreba i Sarajeva on je rekao da postoje različite ideje, ali da ne moraju na trojnom nivou da se prave sastanci da bi imali bolje odnose.

"To se radi bilateralno. Srbija nema loš odnos prema Hrvatskoj. Nijedan pojedinac u Srbiji na bilo kom položaju nikada nije ispoljio antagonizam prema Hrvatskoj", rekao je Nikolić.

On je dodao da se ponekad Hrvatskoj direktno odgovori na ono što što se u Hrvatskoj desi a odnosi se na Srbiju i srpske građane, te da onda "ispada kao da smo u svađi".

"Na novoj hrvatskoj vladi je da se opredijeli da li će biti zavisna od ultranacionalizma, od fašizma koji je postojao i koji se uvijek nekako provlači. Da li će da zavisi njen uspjeh od toga ukoliko izjavi da mrzi Srbiju ili ne? U Srbiji se izbori ne dobijaju na mržnji prema bilo kome, posebno ne na mržnji prema Hrvatskoj", rekao je predsjednik Srbije.

Kako kaže, ako Hrvatska nastavi ovako i ako "kad god im se učini da im treba, zbog popularnosti na domaćem terenu, izvade Pavelićevu zastavu pa se pod njom slikaju", onda ne mogu očekivati da im Srbija vjeruje da oni žele dobre odnose.

Govoreći o odnosima sa zvaničnim Sarajevom on je naglasio da Sarajevo često čini greške prema Srbiji, a da Srbija priznaje BiH zato što je garant Dejtoinskog sporazuma, da ne čini ništa da je destabilizuje i da ne može da učini ništa da je stabilizuje.

"Srbija ima specijalne odnose sa Republikom Srpskom koji su joj garantovani Dejtonskim sporazumom , ne znam šta još treba da uradimo. Dejtonski sporazum je zamislio državu koja funkcioniše, očigledno da tako kako je zamislio, Bosna ne može da funkcioniše", naglasio je Nikolić.

Upitan da li odluka Ustavnog suda da poništi referendum u Republici Srpskoj može da podgrije tenzije u regionu on je rekao da misli da je Ustavni sud "izašao iz toga šta mu je posao".

"Ne možete kada se desi referendum i na njemu provjerite volju naroda da kažete da je neustavan. Pa taj narod piše Ustav i ako na referendumu donese nekakvu odluku onda bi trebalo da se zabrine onaj ko je pisao Ustav da li je Ustav po volji naroda ili nije", zaključio je Nikolić.

Bonus video: