U Skoplju je večeras počeo još jedan u nizu protesta u organizaciji građanske inicijative "Protestujem", na kojima demonstranti traže povlačenje odluke predsjednika Đorđa Ivanova o aboliciji političara u aferi "prisluškivanje" i odlaganje prijevremenih parlamentarnih izbora raspisanih za 5. jun.
Demonstranti zahtijevaju i ostavku Ivanova i formiranje ekspertske vlade, prenijela je agencija MIA.
Kao i ranijih dana, protest je počeo ispred sjedišta Specijalnog javnog tužilaštva, a potom su učesnici krenuli ka zgradi parlamenta.
Prema navodima portala Telegraf.mk, na protestima je sve manje ljudi, a i pretpostavlja se da će potpuno biti obustavljeni, s obzirom da se bliže uskršnji praznici.
Među demonstrantima su, kako se navodi, i djeca koja na zgrade javnih institucija i policiju bacaju balone napunjene bojom. Oni drže i ogledala okrenuta ka policajcima.
"Naša borba je protiv autoritarnog i korumpiranog režima Nikole Gruevskog", objavio je preko društvenih mreža graђanski pokret "Protestujem", organizator takozvane "Šarene revolucije" koja je danas ušla u treću sedmicu.
Funkcioner najveće opozicione stranke, Socijademokratskog saveza Makedonije (SDSM) Petre Šilegov poručio je da ta stranka zajedno s graђanima neće dozvoliti da Makedonija bude diktatorska država.
"Naše šarenilo smo mi, naše šarenilo su graђani Makedonije. To je snaga Makedonije. Dosta je bilo ćutanja!", rekao je Šilegov u govoru demonstrantima ispred Sobranja, makedonskog parlamenta.
Graђanskim protestima se pridružio i Savez boraca Makedonije čiji su članovi predvodili protestnu povorku skopskim ulicama. Oni su pred Specijalno tužilaštvo, gde uobičajeno počinju graђanski protesti, došli zajedno s liderom makedonske opozicije, predsјednikom SDSM, Zoranom Zaevom.
Demonstranti su večeras nosili bedževe sa slikom funkcionera novoformirane stranke "Lјevica" Zdravka Saveskog, kome je, kao i još jednom članu te stranke, Vladimiru Kunovskom, sud danas odredio pritvor zbog učestvovanja u demoliranju Kancelarije predsјednika Makedonije.
Pred zgradom makedonskog parlamenta, gdјe je po kiši održan dиo protesta, učesnici "Šarene revolucije" su otvorili stotine raznobojnih kišobrana.
"Nema pravde, nema mira!", "Ostavka, ostavka!", "Robija za kriminalce!", "Nikola na robiju!", "Šutka (zatvor) ti ne gine, Nikola!" - uzvikivali su graђani nezadovoljni desetogodišnjom vladavinom VMRO DPMNE Nikole Gruevskog.
Demonstranti su večeras bojom gaђali zgradu Ministarstva ванјских poslova, pored koje su prošli na putu do obližnjeg Ustavnog suda. Obијe zgrade su preureђene tokom kontroverznog vladinog projekta "Skoplje 2014".
Protesti su i večeras završeni pred zgradom Vlade Makedonije, gdјe je vјetar upravo tada oborio skelu, što su graђani pozdravili kao prvi znak pada Vlade.
I tokom večerašnjih protesta, objekte u centru Skoplja je obezbјeђivala policija, a demonstracije su protekle bez incidenata.
Antivladini protesti u organizaciji graђanskog pokreta "Protestujem" održani su, kako prenose lokalni mediji, i u Bitolju, Strumici, Prilepu, Velesu.
Povod za početak graђanskih protesta 12. aprila bila je odluka predsednika Makedonije Đorđa Ivanova da abolira političare protiv kojih zbog afere prisluškivanja razgovora Specijalno tužilaštvo vodi krivičnu istragu, medju kojima je najviše članova rukovodstva vladajuće VMRO DPMNE, a i njen lider Nikola Gruevski.
Demonstranti u organizaciji građanskog pokreta "Protestujem" traže ostavku predsjednika Ivanova, zatim da se odlože izbori zakazani za 5. jun, jer smatraju da za njih ne postoje uslovi, da Vlada podnese ostavku i da se umesto nje formira ekspertska koja će pripremiti fer i kredibilne izbore, a traže i da građanske nevladine organizacije budu uključene u pregovore o političkom rješavanju krize.
Politička kriza u Makedoniji, koja traje skoro dvije godine, dodatno je zaoštrena odlukom vladajuće koalicije da raspiše izbore za 5. jun, uprkos protivljenju opozicije.
Kriza je počela kada opozicioni SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora zbog čega je odbio da uđe u parlament, optuživši vladajuću VMRO DPMNE da je lažirala izbore.
U junu prošle godine su četiri najveće stranke VMRO DPMNE Nikole Gruevskog, SDSM Zoran Zaeva, DUI Alija Ahmetija i DPA Menduha Tačija, uz posredovanje SAD i EU, postigle Dogovor iz Pržina, kojim je trebalo da se riješi kriza, ali je sprovođenje tog dogovora sada u zastoju, uz razmjenu optužbi suprotstavljenih strana.
Protesti su pokrenuti 12. aprila poslije odluke Ivanova o aboliciji odgovornih za aferu "prisluškivanje".
Ivanov je bez sprovođenja postupka, između ostalog, pomilovao bivšeg premijera i lidera najuticajnije vladajuće partije VMRO-DPMNE Nikolu Gruevskog, bivšeg šefa tajne službe Sašu Mijalkova i ministarku policije Gordanu Jankulovsku.
U aferi "prisluškivanje", koja je trajala gotovo godinu dana, a koju je pokrenuo lider najuticajnije opozicione stranke SDSM Zoran Zaev, objavljeno je više desetina video i audio zapisa koji govore o tome da je vlada Gruevskog, tokom devet godina vladavine, prisluškivala više od 20.000 ljudi - političara, akademika, novinara, pa čak i sveštenika.
Bonus video: