Lideri etnički podijeljenog Kipra dogovorili su se da sljedećeg mjeseca nastave pregovore o ponovnom ujedinjenju, saopštile su danas Ujedinjene nacije.
Predsjednik Kipra Nikos Anastasijadis i lider kiparskih Turaka Mustafa Akindži saglasili su se, posle skoro dvije sedmice zastoja u pregovorima, da se sljedećeg mjeseca sastanu u Ženevi, navodi se u saopštenju izdatom posle razgovora dvojica lidera čiji je domaćin bio izaslanik UN Espen Bart Eide.
Pregovori će biti održani od 9. do 12. januara a glavna tema biće dogovor o tome koliko teritorija će dvije strane kontrolisati posle ujedinjenja.
U pregovorima će učestvovati i Grčka, Turska i Velika Britanija radi razmatranja bezbjednosnih aranžmana posle potpisivanja sporazuma.
Anastasijadis i Akindži su nedavno pregovarali u Švajcarskoj, ali su se razišli bez dogovora.
Kipar je 1974. godine, posle turske okupacije sjevernog dela ostrva, podijeljen na Tursku Republiku Sjeverni Kipar, koju priznaje samo Ankara, i Kiparsku Republiku koja je medjunarodno priznata.
Kiparski problem je posebno složen jer je Turska tokom 40 godina naselila desetine hiljada vojnika s porodicama i drugih doseljenika.
Ujedinjene nacije su 1964. dvije zajednice su zbog sukoba razdvojile "zelenom linijom" koju i danas čuvaju medjunarodne mirovne snage.
Posljednji pokušaj ujedinjenja Kipra je propao 2004. godine, zbog toga što su tamošnji Grci, za razliku od Turaka, na referendumu odbacili rešenje dogovoreno u pregovorima u kojima je posredovao tadašnji generalni sekretar UN Kofi Anan.
Bonus video: