SAD i EU uvele su do sada najoštrije sankcije Rusiji od vremena hladnog rata, koje bi zemlju mogle da koštaju trećinu goišnjeg budžeta, ocjenjuju danas moskovski mediji.
"Nova ograničenja su prvi, istinski udarac po ruskoj ekonomiji. Sankcije EU tiču se cijelih sektora - finansijskog, naftnog i odbrambenog", piše agencija RBK.
Portal Newsru navodi da ruska ekonomija već sada osjeća gubitke, jer je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) nedavno odbila da finansira ruske projekte, što za Rusiju znači da neće dobiti oko 23 milijardi investicija godišnje.
Portal dodaje da se tome može dodati i odliv kapitala iz zemlje, koji je u prvom polugodištu ove godine iznosio oko 74,6 milijardi dolara.
"Ruske vlasti su očekivale da Evopljani neće rizikovati da uvedu sankcije za čitave sektore privrede, bojeći se efekta bumeranga. Ali, pritisak na Rusiju sa ciljem da promijeni strategiju koja odgovara Zapadu, za Brisel je bio prioritetniji", zaključuje Newsru.
Potrebne su tehnologije sa Zapada
Nezavisimaja gazeta piše da EU izvozi u Rusiju robe u vrijednosti oko 120 milijardi eura godišnje, te da će evropske zemlje i same osjetiti posljedice sankcija.
"Koliko god da se bavimo zamjenom uvoza, koliko god da sarađujemo sa Indijom i Kinom, napredne tehnologije se nalaze na Zapadu i ili u zemljama koje su pod njihovim uticajem, kao što su Izrael i Singapur", smatra Direktor centra za analize i strategije Ruslan Puhov.
Nikolaj Gračov iz fonda Skolkovo smatra da će zbog sankcija nastradati najviše "Gasprom" i "Rosnjeft", kojima su neophodne zapadne tehnologije za vađenje nafte i gasa na Arktiku, te da se proizvodnja nafte u Rusiji može smanjiti za pet do deset odsto.
Svakako se srljalo u recesiju, sada će biti još teže
Direktor Instituta za strateške studije Igor Nikolajev ocjenjuje da će "ograničavanje pristupa državnih banaka prema jeftinim kreditima značajno i bolno udariti po domaćoj ekonomiji".
"U Rusiji i tako ne rastu investicije u osnovni kapital, a sada će se kreditiranje u ekonomiju smanjiti još više. Ruska ekonomija je i bez sankcija srljala u recesiju a ovo će još više pogoršati situaciju", dodao je on.
Prema riječima Nikolajeva "EU će takođe osjetiti posljedice sankcija, ali oni sa njima mogu da izađu na kraj".
List Komersant piše, pozivajući se na diplomatske izvore da se vlasti Rusije nadaju da će tokom usaglašavanja na najvišem nivou sankcije biti omekšane.
Moskva računa na podršku EU, koja sama može da pretrpi gubitke od smanjenja saradnje sa Rusijom, dodaje list.
Pozivajući se na izvor blizak američkom Stejt departmentu, Komersant međutim navodi da novih slabljenja sankcija EU neće biti.
Moskva: Kontraproduktivno i cinično
Moskva smatra da je novi talas sankcija zapadnih zemalja "kontraproduktivan" i da je "ciničan".
Zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Grigorij Karasin izjavio je da "besmisleno razgovarati sa Rusijom jezikom sankcija".
"Sankcije će nam pomoći da se koncentrišemo... i kao rezultat, Rusija će dobiti efikasniju ekonomiju i zdravije društvo lišeno iluzija", kazao je Karasin.
Anketa nezavisnog Levada centra pokazala je da većinu Rusa (61 odsto) ne brine uvođenje sankcija Rusiji zbog Ukrajine.
Zbog sankcija brine samo trećina anketiranih (36 odsto).
Međunarodna izolacija Rusije takođe ne brine suviše građane Rusije, ne brine se 58 odsto anketiranih, nasuprot 38 odsto koji su rekli da su zabrinuti.
Bonus video: