File: U demokratiji nema mjesta za prekomjernu policijsku silu

Turska vlada je priznala da je policija upotrijebila pretjeranu silu nad pojedinim demonstrantima nakon kritika više zemalja
3 komentar(a)
Ažurirano: 07.06.2013. 15:22h

Evropski komesar za proširenje Štefan File osudio je danas u Istanbulu intervenciju policije nad demonstrantima i poručio da "u demokratiji nema mjesta" za policijsku silu.

"Mirne demonstracije predstavljaju legitiman put tim grupama da izraze mišljenje u jednom demokratskom društvu.

U demokratiji nema mjesta za prekomjernu policijsku silu nad tim demonstrantima", poručio je File u govoru u prisustvu turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana i dodao da je neophodna "brza i transparentna" istraga.

Turska vlada je priznala da je policija upotrijebila pretjeranu silu nad pojedinim demonstrantima nakon kritika više zemalja.

"Dozvolite mi (...) da pozovem Tursku da ne napušta vrijednosti slobode i poštovanja ljudskih prava (...) i da vas uvjerim da mi, s naše strane, ne namjeravamo da odustanemo od procesa pridruživanja Turske Evropskoj uniji", dodao je evropski komesar.

Erdogan je kazao da je Turska otvorena za "demokratske zahtjeve" i odbacio nasilne akcije u zemlji gdje već osmi dan traju antivladini protesti.

"Mi smo protiv nasilja, vandalizma i akcija koje prijete drugima u ime slobode (...) svim srcem prihvatamo one koji dolaze sa demokratskim zahtjevima", rekao je turski premijer.

Erdogan je, međutim, rekao da ne može da popusti pred zahtjevima demonstranata jer ima obaveze prema polovini turskih glasača koji su ga izabrali i pozvao je sugrađane da odmah okončaju proteste.

On je poručio da su protesti koji traju već nedjelju dana nedemokratski i osudio ih kao pokušaj "manjinske" grupe da "dominira" većinom.

Više od 10.000 pristalica dočekalo je danas premijera na aerodromu u Istanbulu, po povratku iz posjete Africi. To je bilo prvo okupljanje u znak podrške vladi od početka protesta.

Demonstracije su počele u Istanbulu prije više od nedjelju dana zbog vladinog plana za rušenje jednog parka radi podizanja tržnog centra.

Poslije grubog obračuna policije sa demonstrantima, protesti su se proširili na druge gradove i prerasli u antivladine proteste.

Demonstranti optužuju konzervativnu vladu da je autoritarna i da islamizira sekularnu tursku državu.

U demonstracija je poginulo četvoro ljudi, a nekoliko stotina je povrijeđeno i privedeno.

Galerija

Bonus video: