Vladajuća partija francuskog predsjednika Emanuela Makrona odustala je od kontroverznog zakona za jačanje policijskih ovlašćenja najkon masovnih protesta i bijesa javnosti zbog policijskog napada na jednog crnca.
Tokom vikenda u Francuskoj su održani demonstracije protiv člana 24 zakona o bezbjednosti, čiji je cilj bio da ograniči objavljivanje snimaka ili fotografija na kojima su policajci.
„Predlažemo novu verziju člana 24 i nova verzija će biti predata“, kazao je Kristof Kastaner, šef LaRem partije u parlamentu.
Član 24 je najsporniji dio zakona čiji je cilj pružanje bolje zaštite pripadnicima francuskih policijski snaga, u kojem su predočena pravila o upotrebi policijskih dronova i ograničavanju prodaje pirotehničkih sredstava kojima demonstranti na protestima često gađaju policiju.
Član 24 je propisivao kriminalizaciju „objavljivanja, na bilo koji način ili u bilo kojem mediju, lica ili bilo koje karakteristike na osnovu koje se može identifikovati“ policajac u cilju nanošenja fizičke ili psihološke štete. Taj čin bi prema predlogu zakona bio kažnjavan godinom zatvora ili novčanom kaznom od 45 000 eura, piše Rojters.
U subotu, više od 133 000 ljudi, od čega njih 46 000 u Parizu, izašlo je na ulice Francuske kako bi demonstrirali protiv zakona i protiv policijskog nasilja.
List „Fajnenšel tajms“ je naveo da se zakon za jačanje policijskih ovlašćenja pretvorio u politički fijasko Makronove vlade i zbog toga što su četvorica policajaca snimljeni kako tuku muzičkog producenta, crnca Mišela Zeklera dok su poslanici u parlamentu raspravljali o zakonu. Policajci su sada pod krivičnom istragom zbog prebijanja Zeklera u njegovom studiju Parizu.
Na snimcima kamera za nadzor koje je objavio portal Loopsider u četvrtak vidi se kako Zeklera nekoliko minuta udaraju trojica policajaca. Četvrti je kasnije snimljen kako ubacuje suzavac u zgradu gdje se nalazi njegov studio. Incident je navodno počeo u vezi sa tim da li 41-jednogodišnji muzički producent nosi masku, na što ga obavezuju nove mjere uvedene u Francuskoj zbog pandemije. Zekler je kazao da je tokom napada vrijeđan i na rasnoj osnovi.
Pored primjene prekomjerne sile, policajci su optuženi i za lažne izjave jer su tvrdili da su osjetili miris kanabisa i da se Zekler opirao pretrazi.
Makron je incident opisao kao „neprihvatljiv“ i „sraman“ tražeći od vlade hitne predloge u vezi sa tim kako da izgradi povjerenje između policije i građana.
Pristalice spornog člana 24 - koji je prošle nedjelje usvojen u donjem domu parlamenta - tvrde da bi on zaštitio policiju od maltretiranja i napada na društvenim mrežama. Međutim kritičari tvrde da sloboda medija i pravo građana da snimaju postupke policije ne smije biti ugroženi naročito u trenutku kada je francuska policija pod intenzivnim nadzorom zbog navodnom rasizma.
U Francuskoj su u porastu tenzije zbog šire Makronove bezbjednosne politike za koje njegovi protivnici kažu da ograničava građanske slobode, a trvenja su dijelom porasla poslije niza islamističkih terorističkih napada tokom posljednjih nekoliko mjeseci. Mnogi demonstranti smatraju da je novi zakon o bezbjednosti i pomak ka represiji u vladinoj politici i dalji dokaz da vlada ide udesno“.
Bonus video: