Rijetko ko je vjerovao da će opstati kada je ušao u Vladu s 24 godine. Previše mlad, previše neiskusan. Budući austrijski kancelar i najmlađi vladar na svijetu, s 31 godinom, Sebastijan Kurc sada je pred ogromnim očekivanjima.
"Vundervuci" (čudo od djeteta) austrijske politike u ponedjeljak će stati na čelo koalicione vlade koju je formirala njegova Hrišćansko-demokratska stranka (OVP) s krajnje desničarskom strankom FPO.
"Prije svega želimo da poboljšamo bezbjednost u našoj zemlji, uključujući borbu protiv ilegalne imigracije", rekao je u petak, znatno učvršćujući liniju svoje stranke o pitanju migracije.
Poslije deset godina kao manjinski partner u koaliciji ljevice, OVP, stub austrijske politike od kraja Drugog svjetskog rata, ponudila se u proljeće tom velikom mladiću s licem dječaka i popularnošću drskosti.
Kose začešljane nazad, i uvijek naspajući naročito postavljenim tonom, Kurc je srušio koaliciju formiranu sa socijaldemokratama kancelara Kristijana Kerna, izazivajući parlamentarne izbore 15. oktobra koje je dobio.
"Kurcmanija" je tokom kampanje pratila sve njegove sastanke i nastupe i duge "seanse selfija" sa aktivistima svih uzrasta. Neki su pozdravili njegov "zadivljujući način približavanja stvari", a drugi "njegovu smirenost i disciplinu".
U uspešnoj Austriji, ali nesigurnoj zbog migracione krize, mladi lider je u vješto orkestriranoj komunikaciji ponudio čvrst stav o imigraciji u kombinaciji s imidžom modernosti, uspjevši da se osvježi u javnosti, iako je bio poznati član koalicije koju napušta poslije šest godina.
Tokom kampanje pred poslaničke izbore, šef FPO Hajnc-Kristijan Štrahe, koji će postati potpredsjednik vlade, optužio ga je za "plagiranje" njegovog programa. Međutim, sve je to zaboravljeno poslije izbora, da bi se izgradio savez između te dvojice koje razdvaja sedamnaest godina.
Rođen 2. avgusta 1986. u Beču - otac mu je inženjer, a majka učiteljica, Sebastijan Kurc već ima dugu političku karijeru.
Kao bivši šef moćne omladinske organizacije OVP, imenovan je za državnog sekretara kada su mu bile samo 24 godine, čak i prije završetka studija prava. Od 2013. godine bio je najmlađi ministar vanjski poslova u Evropi.
Dočekan s nepovjerenjem na početku karijere, izgradio je ugled državnika ravnog svojim glavnim međunarodnim kolegama, naročito tokom pregovora o nuklearnom programu Irana, u Beču 2015. godine.
Otišao je daleko od svojih početnih grešaka, kao kada je dijelio crne kondome, u staroj boji OVP-a, kako bi predstavio "uzbudljivu stranu" svoje stranke.
U jesen 2015, bio je jedan od prvih evropskih lidera koji su kritikovali politiku dobrodošlice njemačke kancelarke Angele Merkel prema migrantima. Takođe je osudio Tursku i ponosio se što je jedan od glavnih arhitekata zatvaranja "Balkanske rute" za migrante nekoliko mjeseci kasnije.
Njegove ceremonijalne funkcije su mu omogućavale da ne prlja ruke svakodnevnim upravljanjem, kažu njegovi kritičari.
"Njegovu ličnost "teško je pročitati"", piše nedjeljnik "Profil".
Uz pomoć laskavih istraživanja, preuzeo je vođstvo OVP u maju. I potpuno preoblikovao tu oslabljenu formaciju, namećući pred izbore i novu boju - blijedo tirkizu, i naziv - "Lista Kurc".
Štampa se podijelila prema njemu, između divljenja i ironije, opisujući ga kao "Mesiju" ili "Kajzera", što je i podsećanje na Jerga Hajdera, kitnjastog desničarskog lidera, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći 2008. godine.
S njim na čelu, umorna OVP je postala po snati druga stranka u zemlji, što mu je omogućilo da se pridruži konzervativnoj vladi od 2000. godine, što ga je lansiralo u Evropu.
Iako francuski politikolog Patrik Moro ne oklijeva da mladog lidera opiše kao "Lajt verziju Hajdera", Kurc je ipak vjeran zastupnik ostanka Austrije u EU, i nikada nije skliznuo u rasizam.
Bonus video: