Ruski istražni komitet saopštio je da su rezultati genetskih testova potvrdili identitet 10 ljudi koji su poginuli u avionskoj nesreći prošle srijede.
Kako se navodi u saopštenju među stradalima je je i osnivač Vagnerove plaćeničke grupe Jevgenij Prigožin.
Među poginulim je Dmitrij Utkin, desna ruka Prigožina koji mu je pomogao u osnivanju Vagnerove grupe.
"U okviru istrage o padu aviona u Tverskoj oblasti, završena su molekularno-genetska ispitivanja", navodi se u saopštenju Istražnog komiteta Rusije u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
"Prema njihovim rezultatima utvrđen je identitet svih 10 mrtvih. Oni odgovaraju spisku navedenom u letačkom listu", navodi se u saopštenju.
Bilo je nekih spekulacija, posebno na pro-Vagnerovim Telegram kanalima, o tome da li je Prigožin, za kog se znalo da preduzima razne mjere predostrožnosti u očekivanju mogućeg pokušaja ubistva, zaista bio na letu, prenosi agencija Rojters.
Ruske vlasti tek treba da saopšte šta je po njihovom mišljenju uzrokovalo pad privatnog aviona u kojem je bio Prigožin.
Do pada aviona je došlo dva mjeseca nakon što su Prigožin i njegovi Vagnerovi plaćenici pokrenuli pobunu protiv ruskih vojnih komandanata u kojoj su preuzeli kontrolu nad gradom, Rostovom, i napredovali ka Moskvi prije nego što su skrenuli oko 200 kilometara od prijestonice.
Ruski predsjednik Vladimir Putin opisao je pobunu od 23. do 24. juna kao izdajnički "ubod nožem u leđa", ali se kasnije sastao sa Prigožinom u Kremlju.
On je u četvrtak uputio saučešće porodicama osoba za koje se vjeruje da su poginule u nesreći.
Zapadni političari i komentatori su sugerisali, bez iznošenja dokaza, da je Putin naredio da se Prigožin ubije kao kazna za pobunu, koja je takođe predstavljala najveći izazov Putinovoj vlasti od njegovog dolaska na vlast 1999. godine.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u petak da su takve sugestije "apsolutna laž".
Upitan da li bi Putin mogao da prisustvuje Prigožinovoj sahrani, Peskov je rekao da je prerano naveo da je predsjednikov "raspored zauzet".
Borci Vagnera igrali su važnu ulogu u borbama u istočnoj Ukrajini, posebno u višemjesečnoj opsadi grada Bahmuta, uprkos čestim Prigožinovim napadima na rusku vojnu vrhovnu komandu zbog njihovog vođenja rata koji je kulminirao neuspjelim pobuna.
Bonus video: