Rusija je rano 21. novembra pokrenula veliki raketni napad na Ukrajinu koji je nanio štetu u najmanje dva regiona, izvijestile su ukrajinske vazdušne snage i regionalni čelnici, a cijela zemlja bila je pod uzbunom od vazdušnog napada nekoliko sati.
Ruski napad, koji je uključivao upotrebu interkontinentalne balističke rakete, dolazi samo nekoliko dana nakon izvještaja da je Ukrajina koristila britanske projektile Storm Shadow i sisteme ATACMS proizvedene u Sjedinjenim Državama za napad na vojne ciljeve dublje unutar Rusije nakon dugo traženog odobrenja od predsjednika Džoa Bajdena.
Glavna meta ruskog napada bio je jugoistočni region Dnjepropetrovsk, najvažniji industrijski region Ukrajine, i njegov glavni grad Dnjepar.
Vazduhoplovstvo Ukrajine saopštilo je da je pored interkontinentalnog balističkog projektila, Rusija takođe lansirala hipersoničnu raketu Kh-47M2 Kinzhal i sedam podzvučnih krstarećih raketa Kh-101.
Ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila je šest projektila Kh-101, objavile su vazduhoplovne snage.
Guverner Dnjepropetrovska Serhij Lisak rekao je da je njegova regija podnijela najveći teret ruskog napada.
"Od ranog jutra, agresor je masovno napao našu regiju", javio je Lisak na Telegramu, dodajući da preliminarne informacije pokazuju da je oštećen industrijski objekat u glavnom gradu regije Dnjepru, gdje su napadom izazvana dva požara.
Eksplozije su takođe prijavljene u Kremenčuku, u centralnoj Poltavskoj oblasti.
Čini se da je upotreba velikog broja sofisticiranih projektila od strane Moskve, za razliku od uobičajenih napada bespilotnim letjelicama, odgovor na to što je Ukrajina dobila odobrenje da koristi neke raketne sisteme dugog dometa koje je donirao Zapad za napad dublje u Rusiju.
Cijela teritorija Ukrajine bila je 21. novembra nekoliko sati pod uzbunom od zračnog napada, jer je ukrajinsko vazduhoplovstvo izvijestilo da je Rusija lansirala nekoliko projektila na različite ciljeve.
Ruski vojni blogeri i izvor na koji se poziva Rojters objavili su 20. novembra da je Ukrajina ispalila do 12 francusko-britanskih projektila Storm Shadow na rusku oblast Kursk, čiji je dio bio pod kontrolom Ukrajine nakon iznenadnog upada ukrajinskih trupa u avgustu.
Portparol britanskog premijera Kira Starmera odbio je da potvrdi da li su rakete korišćene. Prethodno je London dao dozvolu za korištenje Storm Shadows, koje imaju domet od 250 kilometara, na teritoriji Ukrajine.
Ranije ove sedmice, Ukrajina je navodno koristila ATACMS za napad na vojni objekat u ruskoj regiji Bryansk nakon što je Biden navodno dao odobrenje.
Bijela kuća nije službeno potvrdila odobrenje, a Ukrajina nije direktno priznala upotrebu ATACMS-a na ruskim ciljevima.
Rusija je dugo upozoravala da bi upotreba dugometnog oružja Zapada za napade unutar njenog teritorija od strane Ukrajine označila ozbiljnu eskalaciju sukoba.
Usred rastućih tenzija, Sjedinjenih Države u Kijevu zatvorile su svoju ambasadu u srijedu zbog "potencijalnog masovnog napada na grad". Kasnije je objavljeno da je ponovo otvorena.
Bonus video: