Iz ruševina osmospratnice koja se srušila u sredu u predgrađu Dake - prijestonice Bangladeša - do sada je izvučeno najmanje 275 beživotnih tijela, dok zvaničnici ukazuju da je tragedija mogla da se izbjegne da su vlasnici postupili po nalogu policije i evakuisali zgradu iz bezbjednosnih razloga.
Spasilačke ekipe su preko noći iz ruševina izvukli 45 ljudi, što je nova nada za nekoliko hiljada rođaka koji su došli na mjesto nesreće, u predgrađu Dake.
Agencija Frans pres je javila da je na mjestu nesreće nesnosan smrad od tijela koja trule, a na pronalaženju nastradalih radi nekoliko stotina ljudi.
Strahuje se da će broj žrtava nastaviti da raste, budući da se u zgradi neposredno prije rušenja nalazilo oko 2.000 ljudi, a više od 1.000 osoba smješteno je do sada u lokalne bolnice, javio je Bi-Bi-Si.
Zvaničnici su saopštili da je zbog dubokih pukotina koje su se pojavile u utorak uveče na zidovima zgrade, u kojoj su se nalazile fabrike odjeće, vlasnicima naređeno da zgradu narednog dana evakuišu, ali to nije urađeno i radnicima je naloženo da se vrate na posao.
Pored toga, zvaničnici ukazuju da su, prilikom gradnje, narušeni građevinski propisi i da je vlasnik prvobitno dobio dozvolu za gradnju petospratnice, ali da je dodao još tri sprata i opteretio konstrukciju.
I dok spasilačke ekipe i brojni volonteri danonoćno pretražuju ruševine ne bi li pronašli preživjele, gnijevni radnici protestuju na nekoliko mjesta u Daki, dok se vlasnici fabrika i zapadne kompanije za koje su one izrađivale odjeću suočavaju sa brojnim pitanjima.
Lokalni mediji su javili da je Vrhovni sud naložio vlasniku zgrade i glavnim menadžerima fabrika odjeće koje su se u njoj nalazile da se pojave u sudu 30. aprila.
Suzavcem na demonstrante
Policija je upotrebila suzavac i gumene metke da rastera demonstrante koji su u Bangladešu protestovali zbog pogibije 275 kolega pri ruđenju osmospratnice.
Demonstranti su napali danas fabrike i razbijali automobile za vreme masovnih protesta u Gazipuru, predgrađu glavnog grada Dake.
Demonstranti, od kojih su neki bili naoružani bambusovim štapovima, blokirali su puteve i prisilili fabrike da danas ne rade.
"Situacija je veoma zapaljiva. Na stotine hiljada radnika se pridružilo protestima. Ispaljivali smo gumene metke i suzavac da ih rasteramo", rekao je policajac M. Asadužaman za AFP.
Zamenik šefa policije u Gazipuru Mustafizur Rahman rekao je da su radnici napadali fabrike, razbijali vozila, palili automobilske gume po putevima i pokušavali da spale prodavnice duž puteva a na mestima okupljanja.
"Oni traže hapšenje i smrt vlasnika fabrika u zgradi koja se srušila u Savaru", rekao je on.
Galerija
Bonus video: