Protiv al-Hašemija je optužnica podnijeta u decembru. Al-Hašemi je otišao na kurdski sjever Iraka pošto je i posljednji američki vojnik napustio tu zemlju.
Vlada ga optužuje da je predvodio jedinicu ubica koje su likvidirale vladine i bezbjednosne zvaničnike prije više godina, što je on negirao.
Suniti koji su imali povlašćen položaj u režimu Sadama Huseina, smatraju da je optužnica protiv al-Hašemija usmjerena protiv svih njih i da je cilj da budu marginalizovani.
Političke tenzije većinskih šiita i manjinskih sunita prati porast nasilja uz koordinirane bombaške napade na šiite, sa više desetina žrtava.
Portparol pravosuđa u kurdskom regionu je rekao da su tamošnje vlasti danas primile zahtjev iz Bagdada za izručenje al-Hašemija i 14 njegovih saradnika, ali nije rekao da li će se povinovati tom zahtjevu.
Kurdski region na sjeveru Iraka ima značajnu autonomiju - Kurdi imaju svoje bezbjednosne snage, a policija i vojska pod kontrolom premijera Iraka Nurija Al-Malikija tamo ne operišu.
Zato je Al-Hašemi praktično izvan domašaja Bagdada sve dok je gost svog šefa - predsjednika Iraka, Kurda Džalala Talabanija.
Bonus video: