Broj izbjeglica i raseljenih u svijetu prešao je 80 miliona sredinom 2020. godine u jeku pandemije koronavirusa, što je najviše do sada, saopštile su danas Ujedinjene nacije.
Visoki komesar UN za izbeglice Filio Grandi je u saopštenju izrazio žaljenje da je svijet dostigao taj "mračan međaš" i upozorio da će se situacija pogoršati ako "svjetski zvaničnici ne zaustave ratove".
"Međunarodna zajednica ne uspjeva da sačuva mir", rekao je Grandi i ukazao da su prisilna raseljavanja udvostručena u posljednjoj deceniji.
Početkom godine 79,5 miliona ljudi bilo je primorano da napusti svoje ognjište zbog progona, sukoba i kršenja ljudskih prava, a taj broj je prešao 80 miliona sredinom 2020. godine, pokazuje izvještaj Visokog komesarijata UN za izbjeglice (UNHCR).
Broj od 79,5 miliona uključuje 45,7 miliona raseljenih u svojim zemljama, 29,6 miliona izbjeglica i raseljenih silom van svoje zemlje i 4,2 miliona tražilaca azila.
"Postojeći i novi sukobi kao i novi koronavirus imali su dramatične posljedice na njihov život 2020. godine", naveo je UNHCR u saopštenju.
Uprkos urgentnom pozivu koji je generalni sekretar UN uputio u martu za uspostavljanje svjetskog primirja tokom pandemije, sukobi i progoni su nastavljeni, navela je ta organizacija UN.
Nasilje u Siriji, Demokratskoj Republici Kongo, Mozambiku, Somaliji i Jemenu izazvalo je nova pomeranja stanovništva u prvoj polovini ove godine.
Nova raseljavanja su takodje zabilježena u regionu Sahela u centralnoj Africi gde su civili podvrgnuti brutalnom nasilju, silovanjima i pogubljenjima, naveo je UNHCR.
U izvještaju se navodi da su neke mere donijete da se zaustavi širenje kovida19 otežale izbeglicama dolazak do bezbednih mjesta.
U vreme najjačeg talasa pandemije u aprilu, 168 zemalja je potpuno ili djelimično zatvorlilo svoje granice a 90 zemalja nije pravilo izuzetke za tražioce azila.
Od tada uz podršku i ekspertizu UNHCR-a 111 zemalja našlo je rješenja da garantuje da njihovi sistemi azila budu potpuno ili delimično operacionalni dok se istovremeno pazi na suzbijanje širenja virusa.
Uprkos tim mjerama, broj novih zahteva za azil smanjen je za trećinu u odnosu na isti period 2019. godine.
Bonus video: