Putin i Erdogan obećali jačanje rusko-turskih veza

Strane su se dotakle i globalnih pitanja, uključujući nedavne predloge za razvoj pravno-obavezujućih sporazuma koji će garantovati sigurnost Rusije, situaciju na Južnom Kavkazu i napore za rješavanje sirijske i libijske krize, dodaje se u saopštenju

5511 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Printscreen YouTube
Foto: Printscreen YouTube

Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov turski kolega Redžep Tajip Erdogan obećali su jačanje veza, saopštile su obje strane.

U telefonskom razgovoru, Putin i Erdogan su "razmotrili bilateralnu saradnju i potvrdili svoju odlučnost da nastave jačati obostrano korisno partnerstvo između Rusije i Turske", saopštio je Kremlj 2. januara.

Strane su se dotakle i globalnih pitanja, uključujući nedavne predloge za razvoj pravno-obavezujućih sporazuma koji će garantovati sigurnost Rusije, situaciju na Južnom Kavkazu i napore za rješavanje sirijske i libijske krize, dodaje se u saopštenju.

Turska direkcija za komunikacije izvijestila je da se poziv fokusirao na korake za poboljšanje odnosa.

"Na sastanku se razgovaralo o Kavkazu, Siriji i Libiji, kao i o regionalnim i međunarodnim dešavanjima, na kojem je ponovljena odlučnost da se unaprijedi suradnja Turske i Rusije na svim poljima", kazala je turska strana.

Poziv dolazi u trenutku kada je Turska kao članica NATO-a, koja ima drugu po veličini vojsku u Alijansi, naljutila Moskvu isporukom oružja Ukrajini, uključujući naoružane bespilotne letjelice koje su po prvi put korištene protiv separatista koje podržava Rusija u istočnoj Ukrajini krajem oktobra.

Turska ima dobre veze i sa Kijevom i sa Moskvom, ali je kritikovala zauzimanje ukrajinskog poluostrva Krim od strane Moskve i izrazila potporu teritorijalnom integritetu Ukrajine.

Rusija je rasporedila oko 100.000 vojnika u blizini svoje granice s Ukrajinom, što je izazvalo zabrinutost da se sprema za moguću ofanzivu jer zahtijeva sveobuhvatne sigurnosne garancije od Sjedinjenih Država i NATO-a.

Moskva želi da NATO uskrati članstvo Ukrajini i drugim bivšim sovjetskim zemljama i ukine vojno raspoređivanje u srednjoj i istočnoj Evropi.

Rusija i Turska takođe sarađuju u diplomatskom nastojanju da se uspostavi stabilnost na Južnom Kavkazu nakon pobjede Azerbajdžana protiv jermenskih snaga u ratu oko Nagorno-Karabaha krajem 2020. godine.

Očekuje se da će se specijalni izaslanici Turske i Jermenije sastati u Moskvi ovog mjeseca kako bi započeli razgovore o normalizaciji odnosa u sklopu šireg regionalnog mirovnog napora uz posredovanje Rusije, a koji uključuje Armeniju i saveznika Turske, Azerbajdžan.

U Siriji i Libiji, Rusija i Turska podržavaju suprotstavljene strane, ali su općenito sarađivale u pokušaju da zaustave sukob.

Bonus video: