Bivši predsjednik SAD Donald Tramp ubjedljivo je pobijedio na prvim unutarpartijskim izborima za predsjedničkog kandidata Republikanske stranke u saveznoj državi Ajovi, učvršćujući tako status velikog favorita desnice za američke predsjedničke izbore.
Tramp (77) ostavio je daleko iza sebe glavne rivale guvernera Floride Rona Desantisa i bivšu ambasadorku SAD pri Ujedinjenim nacijama Niki Heljli, sa 51 odsto prikupljenih glasova, prema definitivnim rezultatima juče održanih kokusa u Ajovi.
Time je počela višemjesečna unutarpartijska trka za predsjedničkog kandidata Republikanske stranke na predstojećim izborima u SAD u novembru.
Tramp se tako približava vjerovatnom finalnom duelu sa demokratom Džoom Bajdenom.
Guverner Florid Ron Desantis, konzervativac sa šokantnim stavovima o imigraciji ili abortusu je sa 21 odsto glasova, drugi. Bivša ambasadorka pri UN Niki Hejli, jedina žena u unutarpartijskoj trci je treća sa 19 odsto, ali smatra da još nije pobijeđena i predviđa da će ostvariti bolje rezultate u drugim državama.
Četvrti sa oko sedam odsto glasova je milijarder Vivek Ramasvami koji je odmah objavio da odustaje od dalje trke i pružio podršku Trampu.
Iako predstavlja manje od jedan odsto stanovništva SAD, savezna država Ajova smatra se važnom za američku političku scenu više od 50 godina jer odatle stiže "prvi ton" u sezoni unutarpartijskih izbora.
Da bivši predsjednik SAD nije osvojio očekivanu pobjedu u Ajovi postojao bi rizik za njegov imidž nepobjedivosti.
Tramp je poslije prvih unutapartijskih izbora u obraćanju svojim pristalicama okupljenim u De Mojnu rekao da je "sada vrijeme da se zemlja ujedini".
Već iduće nedjelje nastavljaju se unutarpartijski izbori u državi Nju Hempšir, da bi bili održani u svih 50 država SAD do juna, a u julu se održava republikanska nacionalna konvencija kada se zvanično imenuje stranački kandidat za predsjedničke izbore.
Čak je i aktuelni predsjednik SAD Džo Bajden priznao u pozivu za donacije da je Tramp "postao jasni favorit druge strane u ovoj fazi".
I Desantis i Hejli su željeli da osvoje drugo mjesto u Ajovi, kako bi ubijedili donatore i glasače da su upravo oni alternativa Trampu, a guverner Floride je dosta uložio u kampanju u Ajovi, budući da je posjetio svih 99 okruga u toj saveznoj državi i potrošio milione dolara na reklame.
Ovim rezultatima su Desantis i Helji su ostali u trci za budućeg predsjedničkog kandidata, smatraju mediji.
U Ajovi su održani kokusi (caucuses) ili izborni sastanci, koji su jedna od dvije vrste unutarpartijskih izbora u SAD, a podrazumeva serije lokalnih sastanaka širom savezne države, na kojima okupljeni razgovaraju o politici i iskazuju koga bi voljeli da vide kao predsedničkog kandidata svoje stranke na izborima 5. novembra.
Druga vrsta unutarpartijskih izbora su klasični predizbori (primaries) i oni se održavaju u znatno većem broju saveznih država nego kokusi. Na tim unutarpartijskim izborima, birači dolaze na glasačko mjesto i ubacuju listić na izborni dan, a mogu da glasaju i poštom.
I na kokusima i na klasičnim predizborima republikanci biraju delegate za završnu konvenciju stranke u julu u Milvokiju, na kojoj će zvanično biti imenovani njeni kandidati za predsjednika i potpredsjednika SAD.
Izbori u Ajovi održani su u okolnostima veoma niskih temperatura, bilo je i do minus 30 stepeni, ali su glasači ipak izašli i izjasnili se na više od 1.600 glasačkih mjesta.
Bonus video: