Bivši predsjednik SAD Donald Tramp, koji će sasvim izvjesno opet biti republikanski kandidat za tu funkciju, izjavio je danas da ograničenja prava na abortus treba da bude prepušteno saveznim državama, a ne da se to radi saveznim zakonom.
Trampovom porukom, datom preko video snimka, stavljena je tačka na višemjesečne spekulacije i zbrkane poruke.
Njegovo današnje definitivno odbijanje da podrži ideju o zabrani abortusa na nivou cijele zemlje momentalno je naišlo na osudu najvećeg zastupnika ukidanja prava na pobačaj, organizacije SBA Pro-Lajf Amerika.
"Moje sadašnje stanovište je da se abortus nalazi tačno tamo gdje je svako želio da se on nalazi sa pravne tačke gledišta - pojedinačne države će o njemu odlučivati na izborima ili zakonom, ili možda i na jedan i na drugi način. I štagod da odluči mora postati obavezujuće pravilo - u ovom slučaju, obavezujuće pravilo na nivou pojedinačne države", rekao je Tramp.
U video-izjavi koju je objavio na svojoj društvenoj mreži Trut soušl, Tramp nije rekao od kog momenta u trudnoći bi abortus trebalo da bude zabranjen. Da je to učinio, ocjenjuje AP, to bi Demokrate, koje brane pravo na pobačaj, iskoristile protiv njega uoči novembarskih izbora na kojima on želi da učestvuje kao predsjednički kandidat republikanaca.
"U mnogim državama biće drugačije. Mnoge će imati različit broj sedmica, ili će neke biti konzervativnije od drugih, i takve će da budu. Naposljetku, sve je do volje naroda", rekao je Tramp, koji je u izjavi prigrabio sebi zaslugu za obaranje sudskog presedana iz 1973. godine na osnovu kojeg je pravo na abortus pola vijeka smatrano ustavnim pravom svake žene u SAD.
Taj presedan, poznat kao Ro protiv Vejda, oboren je 2022. godine odlukom konzervativne većine sudija u Vrhovnom sudu SAD, a ta većina je formirana u vrijeme kada je Tramp bio predsjednik države i predlagao sudije.
U video-izjavi on se poimenice zahvalio sudijama koje su zahvaljujući njemu ušle u najvišu sudsku instancu zemlje i glasale za ukidanje presedana, poslije kojeg je bavljenje abortusom prepušteno pojedinačnim saveznim državama.
Potom je to pravo u konzervativnijim državama u većoj ili manjoj mjeri ograničeno ili potpuno zabranjeno, a borci za "pravo na život" zalažu se da se ograničenja uvedu na saveznom nivou.
Organizacija SBA Pro-Lajf Amerika izrazila je "duboko razočarenje u pogledu stava predsjednika Trampa".
Bonus video: