U Eko katunu Štavna održan je dvodnevni trening za markirante, tokom kojeg je 20 članova planinarskih i biciklističkih klubova iz Crne Gore i Kosova obučeno za uređenje planinarskih staza na tom području.
Organizatori treninga su Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI), Planinarski savez Crne Gore (PSCG), Fond za razvoj zajednica (CDF) i Klub za orijentaciju "Prishtina" (KOP).
Izvršna dorektorica CSTI, Svetlana Vujičić, kazala je da se ovaj trening realizuje u okviru IPA prekograničnog projekta „Preko vrhova Dinarida - ViP Dinarica” i prethodi sinhronizovanim aktivnostima uređenja staza u Crnoj Gori i na Kosovu, koje će, kako je navela, u najvećoj mjeri biti sprovedene tokom ovog ljeta.
"Prvi modul obuke je održan juče i danas u Eko katunu Štavna, na Komovima, dok će drugi i ujedno završni modul biti organizovan 11. i 12. juna u Boge Rugova, u Peći. Polaznici ovog tečaja su članovi planinarskih i biciklističkih klubova sa područja kojima staza ViP Dinarica prolazi u Crnoj Gori i na Kosovu", kazala je Vujičić nakon drugog dana treninga.
Ti klubovi su, kako je navela, prepoznati kao budući domaćini ove staze, koji će raditi na njenom uređenju i održavanju.
"Učešće u obuci će uzeti ukupno 20 polaznika, i to deset iz Crne Gore i deset sa Kosova. Tokom ovih treninga polaznicima se pruža prilika da steknu znanja na mnogim poljima koja su preduslov uspješnog uređenja planinskih staza", rekla je Vujičić.
Prema njenim riječima, organizovanje ovog treninga ima za cilj jačanje ljudskih resursa kroz unapređenje znanja markiranata i postizanje boljeg kvaliteta ponude u planinskom turizmu prekogranične oblasti Crne Gore i Kosova kroz unapređenje stanja infrastrukturnih kapaciteta.
"Realizacija obuke će potpomoći promociju ove oblasti kao atraktivne destinacije za sve ljubitelje planinarenja i planinskog biciklizma, a doprinijeće i boljoj prekograničnoj saradnji planinarskih i biciklističkih klubova", ocijenila je Vujičić.
Polaznici treninga, koji uspješno završe obuku, kako je istakla, dobiće sertifikat za zvanje Markirant - uređivač planinskih staza II stepen, shodno Pravilniku Planinarskog saveza Crne Gore.
"Projekat "Preko vrhova Dinarida - ViP Dinarica" finansira Evropska unija u okviru IPA prekograničnog programa Crna Gora – Kosovo, obezbjeđujući 84,4 odsto od 220.727 eura, koliko iznosi ukupna vrijednost projekta na crnogorskoj strani granice. Implementacija projekta je počela u martu ove godine i trajaće 18 mjeseci“, kazala je Vujičić.
Tokom projekta ViP Dinarica, biće povezano hiljadu kilometara neprekidnih planinarskih staza u Crnoj Gori i Kosovu, zajedno sa sa prethodnim projektom koji je CSTI realizivao.
„Od toga će projektom ViP Dinarica biti uređeno oko 500 kilometara biciklističkih i planinarskih staza“, pecizirala je Vujičić.
Instruktorka Planinarskog saveza Crne Gore, Biljana Medenica, kazala je da se trening stastoji iz dva modula, od kojih je jedan na Štavni, a drugi će biti održan u Peći.
"Danas smo imali terijski dio tokom kojeg su se učesnici treninga upoznali sa zakonskom legislativom u Crnoj Gori, načinom markiranja planinarskih staza, postavljanjem signalizacije, dnevnikom planinarske staze, kartonom planinarske staze, uvodom planinarske staze u Registar planinarskih staza Crne Gore", navela je Medenica.
Nakon toga je, kako je pojasnila, uslijedio praktični dio tokom kojeg su učesnici treninga izašli sa mapama na teren.
"Tu smo imali provjeru znanja koja se odnosi na njihovu orjentaciju i provjeru njihovog znanja kuda bi mogla da se postavi neka planinarska staza, ili ukoliko staza već postoji da urade plan signalizacije tj. remarkiranje te staze“, kazala je Medenica.
Prvo markiranje staza, kako je istakla, planirano je za dvije nedelje, kada će biti održan trening u Peći.
Predstavnik CDF-a, Gramen Taraku, smatra da je projekat jako važan za prekogranični program sa Crnom Gorom, kao i za turstički i ekonomski razvoj.
"Trening je dobra prilika da predstavnici planinarskih i biciklističkih staza učle da rade sa GPS-om, da nauče kako se radi dokumentacija i više da nauče o standardima kojima je propisano uređenje staza, jer u Kosovu to nije razvijeno", naveo je Taraku.
On, kako je kazao, očekuje da će sve staze do kraja avgusta biti markirane.
Predstavnik Planinarskog kluba "Gorštak" iz Kolašina, Željko Pejović, kazao je da mu je trening bio značajan jer je naučio na koji način da kvalitetno odradi markaciju planinarskih i biciklističkih staza.
"Naučili smo kako da korisitimo GPS, koristimo kartu, postavljamo putokaze. Sve što je potrebno kako bismo markaciju iradili što kvalitetnije", naveo je Pejović.
Bonus video: