Opozicioni odbornici iz Pljevalja podnijeli su zahtjev predsjedniku Skupštine opštine za sazivanje hitne sjednice lokalnog parlamenta sa predlog mjera koje treba preduzeti radi ublažavanja štetnih posljedica aerozagađenja po zdravlje građana.
U zahtjevu se konstatuje da je posljednjih mjeseci izraženo konstantno zagađenje vazduha koje direktno ugrožava zdravlje građana. Opozicija tvrdi da je u povećanju i broj oboljelih od najtežih bolesti, a da lokalna uprava tom problemu ne posvećuje dovoljno pažnje. Na taj način, lokalna uprava, smatraju u opoziciji, direktno krši zakon u dijelu koji se odnosi na obavještavanje i upozoravanje građana u slučaju opšte opasnosti i preduzimanje mjera za njihovu zaštitu.
Opozicija predlaže da Opština u roku od mjesec dana donese poseban Operativni plan postupanja u slučajevima prekoračenja dozvoljenih granica zagađujućih materija i zahtijeva od Vlade da postupi u skladu sa Zakonom o životnoj sredini i donese odluku o davanju saglasnosti Opštini Pljevlja za uvođenje naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine.
Traže od Vlade da najkasnije do 31. decembra 2019. nadoknadi štetu Opštini Pljevlja po osnovu izgubljene dobiti zbog izostanka saglasnosti na odluku Opštine Pljevlja o utvrđivanju naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine. Zbog toga je predloženo da Opština radi zaštite svojih interesa najkasnije do 11. juna upotrijebi sva pravna sredstva, uključujući i tužbu protiv Vlade pred domaćim i međunarodnim sudovima.
Jednom od odluka predloženo je da Opština traži od Vlade, EPCG i Rudnika uglja da do 30. marta potpišu Memorandum o namjerama kojim će se precizno definisati dinamika dovođenja kvaliteta vazduha, vode i zemljišta na nivo saglasan standardima EU i dinamika realizacije toplifikacije Pljevalja.
Traže da se do kraja 2019. uradi projektna dokumentacija za tretman otpadnih voda TE „Pljevlja“ i Rudnika, a do kraja 2020. godine izgradi postrojenje.
„Do kraja 2019. godine ugraditi uređaj za odsumporavanje u TE „Pljevlja“ a da se do kraja 2021. kvalitet vazduha, vode i zemljišta dovesti na nivo normativa i standarda EU. Lokalna samouprava će saglasno datim preporukama, do kraja 2019. završiti inovaciju investicionog programa i Glavnog projekta toplifikacije Pljevalja i završiti pripremne radove, a sa realizacijom projekta toplifikacije Pljevalja započeti najkasnije u drugom kvartalu 2020. Završetak I faze toplifikacije grada je kraj 2021“, neke su od mjera koje predlaže opozicija.
Traži se i da lokalna samouprava Izvještaj sa zaključcima Skupštine opštine Pljevlja proslijedi Delegaciji Evropske komisije u Podgorici i diplomatskim predstavništvima u Crnoj Gori.
U pregovorima sa EU da učestvuje i predstavnik Opštine
U zahtjevima se traži da se za izgradnju trajnog odlagališta pepela i šljake upotrebna dozvola pribavi do kraja 2020. i pristupiti rekultivaciji sadašnjeg odlagališta i kopova na kojima je završena eksploatacija. Zahtijeva se od Vlade da u pristupnim pregovorima sa EU za poglavlje životna sredina učestvuje predstavnik opštine Pljevlja.
Od Elektroprivrede i Rudnika uglja se se zahtijeva smanjenjenje cijene struje i uglja za 50 odsto domaćinstvima i brisanje sa računa nadoknade za gubitke na mreži i prenos struje dok Elektroprivreda ne ispuni obavezu toplifikacije grada.
Lokalna samouprava će, predlažu opozicione partije, tražiti od Vlade da upodobi zakonsku regulativu kako bi preko koncesione naknade, ili na drugi način, obezbjedila sredstva za održivi razvoj lokalne samouprave, s obzirom na to da je ugalj neobnovljiva mineralna sirovina.
Bonus video: