EUObserver: Crna Gora pod vlašću Đukanovića nije mogla u EU, sada je članstvo realno očekivati

Zapadni Balkan je, kako se navodi u analizi, i dalje u čekaonici za članstvo u Evropskoj uniji, ali kao da je bliži vratima jer sad u svim članicama EU preovladava politička volja da Unija to malo, mada ipak unutrašnje dvorište Evrope, na prepusti uplivu vanevropskih sila.

24860 pregleda 175 reakcija 54 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

U Briselu i prijestonicama Evropske unije (EU) ima mišljenja da bi možda Crna Gora mogla sprovesti dodatne nužne demokratske reforme i postati prva zemlja regiona članica EU, navodi u svojoj analizi briselski sajt EUObserver, prenosi Beta.

Mada se u analizi podvlači da je bitno da EU Podgorici kaže i tačno na koji datum ulaska u članstvo se računa, u krugovima EU je do sada vladao stav da će ulazak nove članice u evropski klub biti "utemeljen na zaslugama".

Kako se navodi, upućeni zvaničnici u Savjetu ministara EU su svojevremeno predočili da "Crna Gora dok vlast drži Milo Đukanović, ne može postati članica Unije". Sad je mreža Đukanovićeve političke i ekonomske vladavine u Crnoj Gori dijelom razgrađena i očekuje se dalji preobražaj u vladavini prava, nezavisnosti pravosuđa, pa bi realno bilo očekivati da je članstvo u EU moguće.

Iako u samoj Uniji jačaju ekstremne partije koje su dijelom i u vlasti, možda upravo zato većina vlada smatra da je neprihvatljivo da u članstvo Unije uđu zemlje gdje su na vlasti autokratske vlade, prenosi Beta.

Zapadni Balkan je, kako se navodi u analizi, i dalje u čekaonici za članstvo u Evropskoj uniji, ali kao da je bliži vratima jer sad u svim članicama EU preovladava politička volja da Unija to malo, mada ipak unutrašnje dvorište Evrope, na prepusti uplivu vanevropskih sila.

Ovo je mišljenje analitičara u medijima, ali i diplomatskih zvaničnika u sjedištu Unije u Briselu, mada ima upozorenja da "poput svih pitanja vezanih za proširivanje EU, a posebno kad je u pitanju Balkan, ništa nije sigurno", ističe EUObserver.

Analitičari i diplomate su saglasni da političku volju treba otjelotvoriti opipljivim dokazima o demokratskom i ekonomskom napretku kandidata za članstvo, kao i bezuslovnim i nimalo lakim unutrašnjim preuređenjem Evropske unije, naročito kad su u pitanju način donošenja odluka i mogućnosti budžeta.

Briselski portal Politiko navodi da "proširivanju prijeti opasnost unutrašnjih podela u EU" i smatra da će pitanje ulaska novih članica biti "krupan zadatak" u političkom programu nove Evropske komisije (EK).

"Poslije napada Rusije na Ukrajinu je EU, simbolički, raširila ruke zahtevu za članstvo Ukrajine i Moldavije, pokrećući postupak kojem će vjerovatno biti potrebne godine da se okonča", piše Politiko.

I, kako napominje, predsjednica EK Ursula fon der Lajen će "morati da u to stado pritjera i molbe za članstvo sa Zapadnog Balkana koji je mnogo duže u čekaonici EU".

Politiko napominje da je to "takođe opasna politička vježba jer, iako u prijestonicama EU postoji spremnost za otvaranje vrata novim članicama, vidno je strahovanje da bi otvaranje vrata zemljama sa velikim brojem stanovnika poput Ukrajine, preplavilo unutrašnje tržište Unije jeftinom radnom snagom i proizvodima i ugrozilo druge članice EU".

Diplomate u Briselu su saglasni s ocjenama medija i analitičkih centara da je velika nepoznanica i kako i kad će se okončati rat u Ukrajini, kao i to kakva će biti politika novog američkog predsjednika Donalda Trampa.

Bonus video: