Vlada treba da opredjeli više novca za Univerizitet Crne Gore, kazala je rektorka Radmila Vojvodić, navodeći da nastavni proces nije ugrožen zbog nedostatka sredstava.
Vojvodić je danas, na Odboru za prosvjetu, nauku, kulturu i sport kazala da je regularnost nastavnog procesa bezbjedna, "uz sve zamke, rizke i probleme". "Budžet koji UCG ima je trenutno ispod sredstava koja su potrebna za lične dohotke", rekla je ona.
Vojvodić je najavila da je do kraja godine planiran rad na aktu o sistematizaciji radnih mjesta na UCG. "Cilj je zapravo da ovim sistematičkim, analitičkim postupcima dođemo do baze sa koje bismo sagledali integrisani model, sa koje bismo, kroz radno tijelo Univerziteta, mogli da uđemo u bitku sa prepoznavanjem integrisanog i održivog modela", rekla je ona. Vojvodić je kazala da će to značiti unaprijeđenje kvaliteta nastave UCG i raskidanje sa svim anomalijama koje je, kako je navela, donio ubrzani razvoj Univerziteta- hiperproidukcijom nastavnih kadrova, programa, smjerova, nekontrolisanosti u poštovanju standarda broja studenata na jednog nastavnika.
"U ovom trenutku na UCG ne možemo odgovarati na pravi način za kvalitet nastave, s obzirom na model koji funkcioniše", rekla je ona. Vojvodić je kazala da se nada da će Vlada prepoznati namjere UCG i opredjeliti više novca za tu ustanovu.
"Naslijeđe dugova sa kojima se u ovom trenutku suočavamo svakodnevno je ogromno i iznosi oko šest miliona eura", navela je ona. Predsjednik Upravnog odbora UCG, Duško Bjelica, poručio je da parlament treba da štiti UCG od dolaska velikog broja diploma, jer, kako je naveo, veći broj diploma dolazi iz inostrantsva nego što izlazi sa UCG. "Molimo vas da se tome stane na put. Nama ne smeta ako te diplome dolaze sa državnog univerziteta iz Beograda, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva, Madrida ili Beča, ali nam smetaju, iako nikoga ne minimiziramo, diplome iz ratnih područja iz Brusa, Blaca, Pala, Leposavića, i mnogo privatnih univerzitata koji su u okruženju", naveo je Bjelica. On smatra da su privatni univerziteti sa ratnih područja "mnogo opasniji" nego privatni univerziteti iz Crne Gore. Poslanica Demokratskog fronta (DF), Jelisava Kalezić, kazala je da je UCG gurnut u reformu na način koji, kako je ocijenila, nije bio dobar.
Kalezić smatra da je najtragičnije što se, kako je navela, UCG oslobađa svog nastavnog i naučnog podmlatka, »na jedan način koji je opasan, nezakonit i nedostojan«. Poslanik Pozitivne Crne Gore, Srđan Perić, pitao je rukovodstvo UCG smatraju li da imaju dovoljno kapaciteta da se bora za veći budžet.
Andrija Popović iz Liberalne partije Crne Gore smatra da nema strategije visokog obrazovanja ili je, kako je naveo, izgubljena. "Došlo je do hiperprodukcije visokoobrazovanih kadrova, mislim da ih je sad nezaposlenih oko 20 hiljada, to je nekoliko puta više u odnosu na početak primjene Bolonjske deklaracije kod nas", naveo je on. Branka Bošnja iz DF-a smatra da na UCG postoji kvalitetan kadar, koji, kako je navela, treba da sačuvaju.
"Treba da se borimo da, svi oni koji su se školovali u inostranstvu, moraju da ostanu na UCG i da nađemo načina da oni budu zadržani", kazala je ona. Bošnjak je rekla da ima informacije da je veliki broj mladih saradnika na UCG ostao bez posla, i da im je prestao radni angažman i pitala je rukovodstvo UCG da li je to istina.
Poslanica Socijademokratske partije socijalista, Draginja Vuksanović, kazala je da je na UCG veliki problem sa normom, pojašnjavajući da stariji profesori imaju dovoljno časova, i da njihove mlađe kolege ne mogu da ispune normu. Predsjednica Odbora, Branka Tanasijević, tražila je da rukovodstvo UCGupozna članove tog skupštinskog tijela sa konkretnim potezima koji će doprinijeti usklađivanju obrazovnih profila sa potrebama tržišta rada.
Poslanik Demokratske partije socijalista, Srđa Popović, kazao je da ne treba da zabrinjava broj privatnih fakulteta, navodeći da je dobro da je tako zbog konkurencije. Vojvodić je, odgovarajući na pitanja članova Odbora, kazala da nijedan Zakon nije idealan, navodeći da je nužno bilo donijeti novi Zakon o visokom obrazovanju. Ona je rekla da se sudski procesi koji su pokrenuti zbog neisplaćivanja zarada, nisu ticali samo UCG, pojašnjavajući da je riječ o okolnostima u kojima je trebalo »mnogo više uviđavnosti da ne bi došlo do takvog spora.
Vojvodić je poručila da rukovodstvo UCG poštuje Statut i pravila, navodeći da u slučaju otpuštanja saradnika radilo o »pojedinačnim i sporadičnim slučajevima«. Ona je rekla da UCG ima saradnju sa biznis zajednicom i da će u narednom periodu pokušati da je produbi, kako bi uskladiuli potrebe tržišta rada i obrazovnog kadra.
Bonus video: