Arhivska građa crnogorske kraljevske Vlade u egzilu iz Pariza vraćena na Cetinje

"Sigurna sam da će dokumenta doprinjeti razumijevanju prošlosti vaše zemlje, a i obogatiće istorijsku perspektivu Crne Gore"
94 pregleda 0 komentar(a)
Veronik Bruno, Branislav Mićunović, arhiva, Foto: Danijela Lasica
Veronik Bruno, Branislav Mićunović, arhiva, Foto: Danijela Lasica
Ažurirano: 17.12.2013. 15:40h

Nakon skoro vijeka, arhivska građa crnogorske kraljevske Vlade u egzilu (1916 – 1920), ponovo je na Cetinju.

Vrijedna dokumenta iz Pariza u crnogorsku Prijestonicu donijela je ambasadorka Francuske u Crnoj Gori Veronik Brumo i predala ih crnogorskom ministru kulture Branislavu Mićunoviću.

"Ovaj toliko očekivani trenutak, biće dio ponovnog uspostavljanja kontinuiteta u pogledu istorijskih izvora, koji je čitav jedan vijek bio prekinut, i ispuniće prazninu u srcu vaše istorije, tako što će ovi dokumenti naći svoje mjesto u nacionalnoj crnogorskoj arhivi", kazala je ambasadorka Brumo.

Ona je istakla da dokumenti koje je donijela sadrže u sebi zaspinike sjednica ministara iz jednog kratkog perioda do 1917. godine, dokumente iz godina rata od 1916. do 1918 i akte posljednje vlade između 1919. i 1920. godine.

"To je zaista dragocjen prilog, kojim ćete kompletirati dokumenta, kojima inače raspolažete. Sigurna sam da će doprinjeti razumijevanju prošlosti vaše zemlje, a i obogatiće istorijsku perspektivu Crne Gore", kazala je ambasadorka.

Mićunović je kazao "da danas, u vremenu kada je Crna Gora ponovo nezavisna država i stoji ravnopravno u redu ostalih evropskih naroda, povratak arhivske građe o crnogorskoj Vladi u izbjeglištvu, dobija na svojoj težini i značaju".

"Jer napori koje je ulagala tadašnja crnogorska Vlada na očuvanju crnogorskog imena i međunarodnog dostojanstva, nijesu i ne smiju biti zaboravljeni. Koliko je težak I trnovit bio put, crnogorske izbjegličke Vlade, isto toliko je kasnije bio težak put i njene arhive", kazao je Mićunović.

On je naglasio da je Crna Gora izuzetno zahvalna Francuskoj i njenim arhivskim službama, jer ova građa predstavlja važan dio istorije crnogorskog naroda.

"Gest koji je francuska Vlada napravila prema Crnoj Gori, govori o iskrenosti prijateljstva naše dvije evropske zemlje, jer Crna Gora sigurno korača u društvo ujedinjenih evropskih država, što je i prije jednog vijeka bio politički koncept i nacionalni san kralja Nikole Petrovića. Na tom otadžbinskom zadatku našla se i crnogorska Vlada u egzilu", zaključio je Mićunović.

Bonus video: