Nepoštovanje saobraćajnih propisa, prebrza vožnja, pijani vozači, nekulturni pješaci... decenijama su odlika crnogorskih drumova, ali moguće je da se tome bliži kraj.
Danas na snagu stupa izuzetno strog Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima po kojem se svaka, pa i najmanja greška, skupo plaća.
Pored toga što je za neke prekršaje predviđena i zatvorska kazna do dva mjeseca, zakon udara na džep nesavjesnih učesnika u saobraćaju - globa za najmanji prekršaj će biti 20, dok će pijani vozači plaćati do 2.000 eura.
Rigorozne novčane kazne predviđene su i za pravna lica, pa će za neke prestupe u saobraćaju ili zbog toga što nemaju potrebne dozvole, licence ili odobrenja kazne biti do 10.000.
Zbog toga što je alkohol ključni razlog za teške tragedije na crnogorskim drumovima, zakonodavci su smanjili toleranciju na 0,3 promila alkohola u krvi, ali su zato predviđene astronomske kazne za one koji popiju čašicu više...
Vozačima sa 0,3 promila alkohola kazna od 70-200 eura >>>
„Vijesti” donose listu novčanih kazni za najčešće prekršaje u saobraćaju, koji su podijeljeni po težini i visini kazne.
Globa do 450 eura predviđena je i za one koji ne pomognu ljudima tokom udesa ili ne uklone rasute djelove poslije saobraćajne nezgode ali i za one koji upravljaju neregistrovanim automobilom
Ista kazna čeka i vozače, koji u pijanom stanju ili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, izazovu neki udes ali i one koji iako im je oduzeta vozačka dozvola, ponovo sjednu za volan.
Ukoliko saobraćajna patrola „upeca” vozača sa koncentracijom alkohola većom od 0,5 promila ili za njega utvrdi da iz nekog razloga nije sposoban da vozi, takođe kaznu može platiti u rasponu od 300 do 2.000 eura.
Ista globa je i za pijane ili bolesne instruktore, ali i one koji ne žele da se alkotestiraju ili pregledaju u zdravstvenoj ustanovi.
Za ove vozače osim „udara na novčanik” predviđene su i druge mjere - u kartone će im se upisivati kazneni bodovi, a za neke i zaštitna mjera zabrane upravljanja automobilima od dva mjeseca do pola godine.
Novčanom kaznom od 150 eura do 1.000 eura kazniće se za prekršaj vozač koji u svom automobilu ima uređaj za ometanje policijskih radara, onaj ko pogriješi smjer kretanja pa možda nekim slučajem pređe u suprotnu kolovoznu traku.
Ta globa čeka i vozače koji pretiču ili obilaze ostale učesnike u saobraćaju na nepravilan način ili to rade na prevoju, nepreglednoj krivini ili u tunelu.
Ova kazna predviđena je i za vozače koji ne poštuju signale prilikom prelaska pružnih prelaza, ali i za one koji preopterete automobile, autobuse, kamione, šlepere...
Autori ovog zakona bavili su se pitanjem kako da ubuduće u Crnoj Gori zaštite i državnu imovinu na drumovima, pa su tako predvidjeli ovu novčanu kaznu i za sve koji neovlašćeno postave ili uklone, oštete iii izmijene saobraćajne table, znakove, svjetla, stubove...
Do 1.000 eura biće kažnjen i onaj vozač koji se ne zaustavi na naredbu policije ili se ogluši da ode na kontrolni tehnički pregled, a ovim vozačima upisivaće se i po tri kaznena boda, a nekima se može izreći i zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilima u trajanju od trideset dana do tri mjeseca, a ako je došlo do udesa, ta mjera može trajati i pola godine.
Kaznom od 100 eura do 450 eura sankcionisaće se za prekršaj učesnik u saobraćaju koji ostavi na putu svoj automobil, baca otpatke ili predmete koji mogu ugroziti odvijanje saobraćaja. Takva kazna čeka i vozače koji se nepravilno prestrojavaju na bulevarima ili magistralnim putevima sa više kolovoznih traka ili ukoliko brzinu kretanja ne prilagode stanju puta i vremenskim prilikama.
Kaznom od 100 eura do 450 eura sankcionisaće se za prekršaj učesnik u saobraćaju koji ostavi na putu svoj automobil, baca otpatke ili predmete koji mogu ugroziti odvijanje saobraćaja
Zakonodavci su se pobrinuli i da poprilično kazne one koji na neispravan način ili pomoću običnog užeta vuku drugi automobil ili upravljaju automobilom sa slabom kočnicom ili upravljačem. Ova novčana kazna biće izrečena i za one koji ne propuste kolonu vozila pod pratnjom ili one sa prvenstvom prolaza ali i svi koji bespotrebno remete odvijanje saobraćaja jer „spavaju” dok je na semaforu upaljeno zeleno svjetlo.
Globa do 450 eura predviđena je i za one koji ne pomognu ljudima tokom udesa ili ne uklone rasute djelove poslije saobraćajne nezgode ali i za one koji upravljaju neregistrovanim automobilom.
Za ovu rubriku pored novčanih predviđena su i dva kaznena boda, a u nekim slučajevima i mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.
Oni koji su pisali ovaj zakon čini se da su i pravi vizionari, pa su se bavili dalekom budućnošću - ovu novčanu kaznu predvidjeli su i za sve koji se u Crnoj Gori nepropisno ponašaju na „zamišljenim autoputevima”
Oni koji su pisali ovaj zakon čini se da su i pravi vizionari, pa su se bavili dalekom budućnošću - ovu novčanu kaznu predvidjeli su i za sve koji se u Crnoj Gori nepropisno ponašaju na „zamišljenim autoputevima”. Po onoj narodnoj „sve što dođe ja sam mu naredan”, zakonodavci su predvidjeli ovu kaznu za one koji se sa autoputa uključuju ili isključuju na nepropisan način, ili ako se na autoputu kreću trakom rezervisanom za zaustavljanje.
Od danas obavezan Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi >>>
Za ove vozače je predviđena i kazna upisivanja negativnih bodova, a zavisno od težine prekršaja ili da li je izazvan udes u karton će biti unijet bod ili dva negativna poena, a može se izreći i zaštitna mjera zabrane vožnje do dva mjeseca.
Kaznu od 70 eura do 200 eura platiće onaj vozač koji upravlja automobilom, a ima koncentraciju alkohola od 0,3 g/kg do 0,5 promila ili koristi audio, odnosno video uređaje koji odaju zvučne signale, pa na taj način ometaju druge učesnike u saobraćaju.
Ova globa predviđena je i za vozače, koji upravljaju na mjestima gdje nema puta, za one koji presporo voze, ali i ukoliko u naselju prekorače brzinu u rasponu od 20 do 30 km/h ili 40 - 50 km/h većom od dozvoljene na magistralnim putevima. Policajac može kazniti i vozače koji se polukružno okreću u tunelu, na mostu, vijaduktu, podvožnjaku, pretiču na nepropisan način, ali i bicikliste, koji prevoze teški teret. Ova kazna predviđena je i za vozače koji ne propuste pješaka kada stupi na prelaz ili ukoliko ugrade zvučne ili svjetlosne signale, predviđene za vozila pod pratnjom.
Mora da se vidi u mrakuKaznom od 30 eura do 80 eura sankcionisaće se vozač koji ne posjeduje odgovarajući fluoroscentni prsluk, ali i oni koji van naselja prekorače brzinu za 10 km/h, vozač kojem danju nijesu uključena oborena svjetla, ali i učesnik u saobraćaju koji omete radnike na putu.
Kazna od 20 eura do 50 eura predviđena je za one koji tokom izlaska djece iz automobila ne uključe sve migavce, ali i biciklisti koji ne koriste traku predviđenu za njih. To će biti kazna i za vozače ili pješake koji noću šetaju cestom bez fluoroscentnog prsluka, ali i za one koji tokom vožnje otvaraju vrata, naginju se ili kroz prozore izbacuju glavu, ekstremitete...
Ta kazna biće i za one koji se bez odgovarajuće signalizacije na kolovozu zaustave duže od tri minuta ili u tunelu duže od minuta.
Ruke na volan, prekinite vezu!Kaznom od 60 eura do 150 eura kazniće se vozač koji mobilnim telefonom razgovara tokom vožnje ili ukoliko na prednjem sjedištu prevozi dijete mlađe od 12 godina ili pijanog saputnika.
Ta kazna je i za one vozače koji naglo mijenjaju brzinu, na putu ostavljaju blato, ili u naselju voze 10 do 20 km/h više od dozvoljene brzine, a na ostalim putevima 30 do 40 km/h.
Ova globa je i za one koji ometaju saobraćaj, noću voze sa uključenim dugim svjetlima, ali i za motocikliste bez kacige. Ova kazna je i za pješake koji na crveno svjetlo prelaze ulicu ili to rade van obilježenog prelaza ali i za vozače mopeda, motocikla koji prevoze dijete mlađe od 12 godina. Do 150 eura mogu se kazniti i vozači koji policajcu ne pokažu vozačku dozvolu ili ako im se podaci iz saobraćajne dozvole ne poklapaju sa stanjem na automobilu.
Pojas košta 100 eura Kazna od 40 eura do 100 eura predviđena je za one koji ne vežu sigurnosni pojas ali i za vozače koji prilikom organizovanog prevoza djece nemaju posebnu naljepnicu za to. Ova globa će biti i za vozača koji dijete do pet godina ne prevozi u bezbjednosnom sjedištu ili ne koristi migavce, ili ne vozi sa upaljenim svjetlima ili ako za 10 km/h prekorači brzinu u naselju, a do 30 km/h vozi brže na magistrali. Ova kazna je predviđena i za pješake, koji iznenada stupe na kolovoz ili se nepotrebno zadržavaju na cesti.
Bonus video: