Kada se 11 pomoraca iz Bara, bivših članova posade putničkog broda „Adriatica I“ preksinoć nešto nakon pola noći pojavilo u svom gradu, članovi njihovih porodica pomislili su da je konačno stigao kraj njihovim mukama u vezi sa ukrcajem na ovaj feribot italijanske kompanije “Agestea“. Međutim, povodom izjava direktorice agencije „Mercur&Co“ Sabrine Čuturić, koja ih je ukrcala na brod, i mejlova od menadžera „Agestee“, odlučili su da iznesu nove detalje o tome što im se dešavalo.
Maja Lalević (21) koja je drugog oktobra ukrcana na feribot kao stjuardesa, požalila se „Vijestima“ da je u komunikaciji elektronskom poštom od strane Gaetana Stee, menadžera kompanije „Agestea“, dobila poruku u kojoj Stea tvrdi kako je njoj i ostalom članovima posade, koji su se pobunili tražeći svoje plate, zabranjen ulazak u Albaniju i Italiju.
“Pitala sam juče ujutro mejlom gospodina Steu zašto i meni, kao ostalim članovima posade, nije isplaćeno dodatnih 300 eura preko 15-dnevne plate, na što mi je pored ostalog odgovoreno da će se on postarati da se niko od nas ne ukrca na brod, da je meni i njima trenutno zabranjen ulaz u Albaniju i Italiju”, kaže Lalević.
Ona dodaje da je zbog bolesti krajem prošle sedmice u pisanoj formi zatražila iskrcaj sa broda, ali je nijesu pustili: “A kada je došlo vrijeme za isplatu novca prekjuče, onda je taj moj zahtjev uvažen kao argument da ne dobijem tih 300 eura, jer sam prema njihovim tumačenjima za njih već bila kod kuće. Prvi put sam ukrcana na brod, u želji da zaradim pare kako bih privela kraju studije prava u Podgorici i ovakve spletke mi ništa ne trebaju”.
Na adresu barske kancelarije „Vijesti“ stiglo je juče i opširno reagovanje bivših članova posade „Adriatica 1“, koji kažu da su ih riječi Čuturić veoma uvrijedile.
“Vlasnica agencije ni u jednom momentu nije našla za shodno da kontaktira nekog od nas na brodu, iako smo prvi dan obavijestili agenciju o događajima, već se odmah stavila na stranu vlasnika broda. Neistina je da se od 45 članova posade samo nas šest bunilo. U brodskoj „kru listi“ je 20 imena, a od toga je nas 11 napustilo brod u utorak.
Nije istina da je normalno da se gasi struja na brodu od 20 naveče do osam ujutru, jer tada na brodu nema ni svjetla ni vode, WC je van upotrebe, a u kabinama posade se ne može disati jer su ispod nivoa palube i nemaju prozore, dok u tom periodu ne radi ventilacija. Hrana na brodu je bila užasna”, tvrde barski pomorci.
Ažurni Jovović iz ambasade u Tiranu
Barski pomorci kažu da niko od njih nije „pravio probleme“, kako tvrdi Sabrina Čuturić, te da nije istina da je kompanija isplatila svakog od mornara “već je istina da su svi koji su otišli kući poslije drugog oktobra otišli bez para“.
“Nije tačno da su naši zahtjevi nerealni, jer imamo ugovore koje smo potpisali upravo u agenciji. Nas 11 smo tražili pomoć ITF jer nijesmo imali izbora, poslali smo im u London naš ugovor, odazvali su se i rekli da po međunarodnom zakonu nama kompanija mora da isplati kompletan ugovor. Hvala inspektoru ITF u Crnoj Gori Tomislavu Markoloviću koji nam je pomogao savjetima, kontaktirao nas više puta i hrabrio.
Posebno hvala Zdravku Jovoviću iz Ambasade Crne Gore u Tirani, poslali smo mu mejl poslije pola noći, a odgovorio je za manje od 15 minuta i već u osam sati ujutro je bio u Draču. Bez njegove pomoći bi nas vjerovatno tamo i uhapsili.
Na kraju je počeo neviđeni pritisak od predstavnika brodovlasnika, pokušaja podmićivanja pojedinaca da utiču na druge... Sve se završilo tako što smo preko gospodina Jovovića postigli dogovor sa vlasnikom broda da nam plate 15 dana koliko smo bili na brodu i da nam se da još po 300 eura kao obeštećenje“, ističe se u reagovanju barskih pomoraca.
Galerija
Bonus video: