Peticiju za očuvanje krtsionice i obnovu manastira na Prevlaci potpisalo preko 5.000 ljudi

Organizatori peticije ističu da je cilj ove inicijative dobijanje građevinske dozvole za obnovu manastira koju Mitropolija crnogorsko primorska čeka još od 2012. godine
1783 pregleda 9 komentar(a)
Sa potpisivanja peticije, Foto: Siniša Luković
Sa potpisivanja peticije, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 23.04.2019. 15:49h

Peticiju kojom se traži očuvanje sporne krstionice, odnosno obnova manastira Svetog Arhangela Mihaila na Prevlaci kod Tivta, samo tokom prvog dana potpisalo je preko pet hiljada građana u Tivtu, Kotoru, Herceg Novom i Budvi. Saopštili su to danas organizatori peticije iz Odbora za obnovu manastira, ističući da se njeno potpisivanje nastavlja i dalje u ovim gradovima.

Potpisivanje peticije počelo je u subotu, a među prvima na nju su paraf stavili i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkom dioklijski Metodije. Nakon završetka sakupljanja potpisa građana, peticija će kako navode iz Odbora, biti upućena u Skupštinu Crne Gore kako bi se pokrenula i parlamentarna rasprava o ovom pitanju.

Organizatori peticije ističu da je cilj ove inicijative dobijanje građevinske dozvole za obnovu manastira koju Mitropolija crnogorsko primorska čeka još od 2012. godine.

"Na 800. godišnjicu osnivanja Zetske episkopije, vjerni narod Boke zahtijeva obnovu manastira Svetog Arhangela Mihaila na Miholjskoj Prevlaci. Evropska povelja o ljudskim pravima i slobodama, kao i svi domaći pravni akti garantuju građanima pravo na slobodu ispovijedanja vjere na njihovom istorijskom-kultnom mjestu.“- ističe se u tekstu peticije. U međuvremenu, nastavljaju se i danonoćna dežurstva vjernika ne samo pravoslavne, već i drugih vjeroispovjesti na Prevlaci koji čuvaju krstionicu, čijim je rušenjem zaprijetila Vlada.

Objekat površine 11 kvadrata podignut je prije nekoliko mjeseci na manastirskoj ponti na jugozapadnoj obali Prevlake, a Mitropolija –crnogorsko primorska za njega od države nije dobila neophodne papire i saglasnosti. Zbog toga je Građevinska inspekcija Ministarstva održivog razvoja i turizma donijela riješenja o uklanjanju krstionice koje je bilo zakazano za 2.april u 9 sati, ali se inspektori i izvršna služba tada uopšte nisu ni pojavila na Prevlaci jer je nekoliko sati prije zakazanog termina, propala intervencija policije koja je u noći pokupala da sa kopna i mora, zauzme krstionicu u kojoj se tada okupio veliki broj građana.

Bonus video: