Mladi u Crnoj Gori često su samo dekor i ne učestvuju u donošenju odluka. Razlog za to je dijelom njihova pasivnost, ali i to što mladi nemaju dovoljno informacija o mogućnostima i programima koji bi doprinijeli njihovom osnaživanju.
To je, pored ostalog, poruka sa panela “Mobilnost mladih u Crnoj Gori”, koji je juče u Podgorici organizovala nevladina organizacija “Prima”.
Kako povećati učešće mladih u donošenju važnih odluka u društvu, tema je i regionalnog projekta “Mreža omladinskih fondova zapadnog Balkana i Turske”, koji se tokom četiri godine sprovodi u Crnoj Gori, Srbiji, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji i Turskoj.
Koordinatorka projekta u Crnoj Gori Aleksandra Gligorović predstavila je juče na panelu dio tog istraživanja i indeksa učešća mladih ljudi. Pored ostalog, kazala je da je uprkos sprovedenim mjerama, u posljedne tri, četiri godine procenat samozaposlenih mladih u Crnoj Gori manji, te da je porastao broj mladih poslanika u Skupštini. Istraživanje je pokazalo i da je, u odnosu na druge države u mreži, u Crnoj Gori najveći broj mladih koji su odustali od srednjeg obrazovanja i da je, u odnosu na prethodne dvije godine, u 2018. povećan procenat mladih u zatvorima. Tako je, prema istraživanju, u odnosu na ukupan broj zatvorenika, u crnogorskim zatvorima 52,2 odsto mladih. Taj procenat je u 2017. i godinu ranije iznosio 30,2 i 33,2 odsto.
Na panelu su predstavljeni i različiti programi Evropske unije, koji mladima omogućavaju da neko vrijeme žive u inostranstvu, volontiraju, rade, obrazuju se...
Bonus video: