Nekadašnji direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kotoru Ilija Lalošević rekao je juče “Vijestima” da je „preneražen onim što se prije dvije noći desilo na bedemima jer već 20 godina u Kotoru postoji zabrana održavanja iluminacija paljenjem otvorenog plamena na tom kulturno-istorijskom spomeniku“.
Lalošević, koji je i doktorirao na kotorskoj tvrđavi i fortifikacionim objektima iz mletačkog perioda u Boki, jedan je od najboljih poznavalaca zidina, bastiona i drugih objekata koji čine kompleksan sistem srednjovjekovne kotorske tvrđave.
On je na čelu Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture bio od 1999. do 2004. i kaže da je tada upravo na inicijativu ove institucije, ukinuta i potom zabranjena iluminacija kotorskih bedema koja je prethodno nekoliko desetljeća, uobičajeno rađena upotrebom otvorenog plamena prilikom većih fešti, kao što je to tradicionalna Bokeljska noć.
“Upravo snose poslije jedne od tih Bokeljskih noći, ja kao direktor RZZSK i tadašnji predstavnik UNESCO-a koji je boravio u službenoj posjeti Kotoru, Fubomiši Kudo iz Japana, popeli na bedeme i otišli do tvrđave San Đovani. On je bio zapanjen vidjevši po zidinama ostatke izgorjele piljevine i nafte kojima se tada pravila iluminacija i nije mogao da vjeruje da se tako nešto čini na ovom vrijednom arhitektonskom i kulturnom nasljeđu. Do te mjere je Kudo bio preneražen stanjem bedema da je momantalno iz svog sopstvenog džepa izvadio 2.000 dolara i priložio ih kao ličnu donaciju za čiščenje i uređenje kotorske tvrđeve. Od tada je svaka iluminacija bedema upotrebom otvorenog plamena strogo zabranjena”, kazao je “Vijestima” Lalošević, koji je prije par godina dobio najveće priznanje grada Kotora – “Novembarsku nagradu” za svoj doprinos zaštiti i unapređenju kotorske tvrđave i zidina i njihovom uvrštavanju na spisak baštine pod zaštitom UNESCO-a 2017. godine.
Bonus video: