Pljevlja: Vlada ne želi novi namet za zagađivače?

Opština Pljevlja je jedina u Crnoj Gori dostavila predlog o plaćanju naknada za zagađenje životne sredine
89 pregleda 0 komentar(a)
Pljevlja, Foto: Goran Malidžan
Pljevlja, Foto: Goran Malidžan
Ažurirano: 28.07.2017. 18:25h

Vlada najvjerovatnije neće dati saglasnost na predlog odluke Opštine Pljevlja kojom je predviđeno da zagađivači plaćaju naknadu zbog zagađenja životne sredine.

To se može zaključiti iz odgovora generalne direktorice za zaštitu životne sredine Ivane Vojinović, na poslaničko pitanje Danijela Živkovića (DPS) kada će vlada odlučivati o tome.

Predlog odluke Opština je Ministarstvu održivog razvoja i turizma dostavila 6. marta, ali taj dokument, ističe Vojinovićeva, Vladi još nije upućen na davanje saglasnosti.

Opština Pljevlja je jedina u Crnoj Gori dostavila predlog o plaćanju naknada za zagađenje životne sredine.

Zakon o lokalnoj samoupravi ostavio je mogućnost opštinama da donesu odluku o plaćanju naknada za unapređivanje i zaštitu životne sredine, ali uz predhodnu saglasnost Vlade.

Vojinović je kazala da su tri dana nakon dobijanja predlog odluke uputili na mišljenje ministarstvima ekonomije i finansija, ali da iz resora finansija još nijesu odgovorili.

“U mišljenju Ministarstva ekonomije dostavljenom 30. aprila izražena je zabrinutost da predložena visina naknade nije usklađena u pogledu njene osnovice za utvrđivanje i da kao takva može uticati na povećanje cijena proizvoda u djelatnostima obuhvaćenim predlogom odluke, što dalje može uticati na smanjenje konkurentnosti pljevaljskih preduzeća na domaćem i međunarodnom tržištu. Ističem da je visina te naknade pet odsto ukupnog ostvarenog prihoda na godišnjem nivou od prodaje sirovina, poluporoizvoda i proizvoda u zemlji i inostranstvu...”

Ona je kazala da su iz Ministarstva ekonomije ukazali na činjenicu da privredna društva i preduzetnici koji imaju ložišna i postrojenja za električnu energiju instalisane snage veće od jednog megavata plaćaju nadoknadu zbog zagađenja životne sredine i da bi uvođenjem dodatne došlo do dupliranja obaveza.

Komentarišući dobijeni odgovor, Živković je kazao da mu nije jasno zbog čega je Ministarstvo ekonomije dalo takvo mišljenje, ako se ima u vidu da velike kompanije - Rudnik uglja, TE Pljevlja, Vektra Jakić i Gradir Montenegro imaju godišnje prihode veće od 200.000 eura, a da Opština po osnovu koncesija prihoduje dva miliona.

Bonus video: