Islamska zajednica (IZ) pozvala je nadležne institucije da utvrde kako su otvorene nelegalne srednje vjerske škole na sjeveru, i kako im je dozvoljeno da djeluju na teritoriji Crne Gore.
Osma sjednica Mješovite komisije za praćenje sprovođenja Ugovora o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade i IZ u Crnoj Gori, održana je danas u Medresi u Tuzima.
Kako je saopšteno iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, na sjednici, kojom su kopredsjedavali ministar Mehmed Zenka i sekretar IZ u Crnoj Gori Fuad Čekić, razgovarano je o aktuelnim pitanjima.
Dogovoreno da se intenziviraju aktivnosti koje se odnose na dobijanje licence za Medresu u Tuzima, kako bi se brže i uspješnije rješavala postojeća i prevenirala buduća sporna pitanja.
"Iz IZ su iznijete sumnje da postoje nelegalne srednje vjerske škole na sjeveru Crne Gore i pozvali još jednom da se utvrdi kako su one otvorene i kako im je dozvoljeno da djeluju na teritoriji Crne Gore“, kaže se u saopštenju.
Tim povodom je, kako se navodi, zaključeno da se pribave sve potrebne informacije nadležnih institucija o tome da li je bilo zahtjeva za otvaranje vjerskih škola u Crnoj Gori od druge države ili vjerske zajednice.
"Članovi komisije su saglasni da je potrebno intenzivirati rješavanje problematike koju je IZ u nekoliko navrata pokušavala da osvijetli, a tiče se vjerskih škola koje rade bez dozvole, prema njihovim saznanjima, budući da je Medresa ”Mehmed Fatih”, jedina vjerska škola u Crnoj Gori koja izvodi javno važeći obrazovni program“, kaže se u saopštenju.
Dogovoreno je i da se organizuje posjeta Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, Centru za azilante i Domu Mladost u Bijeloj „kako bi se uvjerili kakvo je stanje na terenu po pitanju poštovanja standarda sprovođenja halal ishrane u ovim institucijama“.
"Predloženo je da se provjeri da li nacionalna avio kompanija na svojim letovima služi hranu poštujući standard halal ishrane. Konstatovano je da treba afirmisati urađeno, i stvoriti jedan pozitivan stav o nečemu što podrazumijeva poštovanje jedne vjere i kulture“, navodi se u saopštenju.
Na sastanku je predloženo da se u narednom periodu bolje razmotri pravni status vjerskih službenika u pravcu prevazilaženja tehničkih poteškoća u vezi sa svrstavanjem njihovih zvanja u kategoriju slobodnih djelatnosti prilikom uplate socijalnih davanja.
Na kraju je konstatovano da Mješovita komisija posvećeno radi u cilju riješavanja svih pitanja od zajedničkog interesa Vlade i Z u Crnoj Gori, sa željom da se takva saradnja nastavi i ubuduće.
Bonus video: