Predstavnici više udruženja crnogorskih penzionera tražili su od Skupštine da se pod hitno umanje penzije onima koji su to pravo ostvarili pod privilegovanim uslovima i po zakonu kojeg je Ustavni sud ocijenio neustavnim.
"Hrvatska je takve penzije tri puta umanjivala. Ne možemo da gledamo i slušamo brojne lažne patriote koji ne plaćaju obaveze državi i gledaju da je pokradu na svakom mjestu", navodi se u saopštenju Partije udruženih penzionera i invalida Crne Gore, Vijeća penzionera u Demokratskom frontu, udruženja vojnih penzionera, za zaštitu penzionera i invalida i invalida rada sa sjevera.
Ta udruženja su od predsjednika Skupštine, Ranka Krivokapića i poslanika tražili da se u dnevni red prvog skupštinskog zasjedanja uvrsti Predlog izmjena zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO).
"Hoćemo i moramo da vjerujemo vama i poslanicima koji tvrdite da je Crna Gora, između ostalog, i socijalna država, brižnih institucija za socijalni status građana i da nacionalni kolač treba da se pravedno i pošteno dijeli", navodi se u saopštenju.
Iz udruženja penzionera su podsjetili da se penzije u Crnoj Gori već više od dvije godine ne usklađuju, dok se deset zakidaju.
"Ako se ima u vidu da oko 70 hiljada penzionera prima penziju manju od 275 eura, oko 35 hiljada prima ispod 175 eura, što je ispod granice siromaštva, a oko pet hiljada prima 100 eura, uz činjenicu da svaki penzioner izdržava jednog ili više članova porodice, nije teško razumjeti i shvatiti kakvim životom živi ova populacija“, kazali su iz udruženja.
Oni tvrde da najveći dio penzionera u Crnoj Gori živi teškim i siromašnim životom.
"Mislite bar malo i na penzionere koji su pod teškim uslovima decenijama izgrađivali ovu državu. Neshvatljivo, nerazumno i tužno je gledati zemlju sa 620 hiljada stanovnika da ovako teško i paćenički živi i gledati one koji su se na grbači naroda žestoko obogatili", navodi se u saopštenju.
Oni smatraju da je Crnoj Gori i njenim građanima neophodan samo jedan pošten i dobar domaćin.
Bonus video: