Ustavni sud je drugi put, u posljednje četiri godine, usvojio žalbu firme “Fab lajv” i „srušio“ presudu Vrhovnog suda od 6. februara 2013. godine.
Time proslavljenom fudbalskom asu i igraču Atletika iz Madrida, Stefanu Saviću, ponovo prijeti plaćanje navodnih obeštećenja firmi, koja mu je bila sponzor dok je u tinejdžerskim danima, od Borče do beogradskog Partizana, izgrađivao karijeru na fudbalskim terenima Crne Gore i Srbije.
U članu pet Ugovora o stipendiranju navodi se da “Fab lajvu”, kao davaocu stipendije pripada 20 odsto prihoda koje stipendista ostvari prelascima iz jednog kluba u drugi i prihoda koje ostvari pružajući marketing usluge bilo kojoj firmi, ili za bilo koji proizvod, za sve vrijeme aktivnog igranja fudbala.
Savić je u karijeri ostvario višemilionske prihode, a sadašnja godišnja plata u Atletiku mu je četiri miliona eura bruto.
Ugovor o stipendiranju Savića potpisao je njegov zakonski zastupnik 19. maja 2008. dok je fudbaler još bio maloljetan.
Prema novoj presudi Ustavnog suda, donijetoj 30. maja ove godine, a tek objavljenoj 26. jula, Ustavni sud je naložio Vrhovnom sudu da sprovede novi sudski postupak i ukazao na niz nezakonitosti iz prethodnog.
Vrhovni sud je i ranije odbijao tužbu “Fab lajva”, ali ju je i tada poništio Ustavni sud.
U kompaniji “Fab lajv” su zadovoljni odlukom i očekuju da Vrhovni sud presudi u njihovu korist.
“Ustavni sud je ponovo donio odluku i usvojio našu ustavnu žalbu i još jednom ukinuo odluku Vrhovnog suda koji nije postupio po ukidnim razlozima nakon što ju je ukinuo prvi put. Ovakva odluka je apsolutno očekivana, budući da su i ranije tri suda presudili u našu korist. Nama su potpuno nejasni i nepoznati razlozi zbog kojih jedino Vrhovni sud ne primjenjuje zakone u slučaju Stefana Savića, što se iz nove odluke Ustavnog suda nedvosmisleno i obrazloženo može vidjeti”, rečeno je “Vijestima” iz “Fab lajva”.
Oni navode da praksa ovakvih ugovora postoji svuda u svijetu i očekuju da će se obaveze izvršiti, a oni će biti “istrajni u primjeni zakona kod svih nadležnih sudova, pa i kod Evropskog suda u Strazburu, ukoliko Vrhovni sud ne postupi po ukidnim razlozima odluke Ustavnog suda”.
U ustavnoj žalbi podnosilac je ponovio i ranije osporavajuće razloge da je sporna presuda Vrhovnog suda “utemeljena na odredbama Pravilnika koji nije publikovan pa je samim time njemu nepoznat”.
Savićev menadžer Žarko Peličić kazao je juče “Vijestima” da zna za novu presudu, ali da ne želi da je komentariše.
Prvom presudom Vrhovnog suda preinačene su presude Osnovnog i Višeg suda, koje su išle u korist “Fab lajva”, i donijeta odluka o poništavanju ugovora o stipendiranju. Taj sud se pozvao na stari pravilnik bivšeg Fudbalskog saveza SCG i Savića oslobodio plaćanja obaveza prema ugovoru.
Spornu odluku je 6. februara 2013. donijelo vijeće Vrhovnog suda kojim je predsjedavao sudija Gavrilo Čabarkapa, dok su članovi vijeća bili Vesna Begović, Dušanka Radović, Dragica Milačić i Radoje Orović. Ustavni sud je tu prvu presudu Vrhovnog suda poništio u drugoj polovini 2015. godine.
Kompanija “Fab lajv” je u vlasništvu biznismena Jovana i Vida Popovića.
Savić je proteklih devet godina promijenio više klubova i ostvario višemilionske transfere.
Igrao je u Mančester sitiju u Engleskoj, potom je bio fudbaler italijanske Fiorentine, dok je danas član španskog Atletika iz Madrida.
Prema ugovoru “Fab lajv” je od druge polovine maja 2008. pa sve do prelaska Savića iz BSK–a u Partizan, njemu na račun mjesečno uplaćivao 400 eura na ime troškova ishrane, smještaja, školarine, liječenja...
Ustavni sud: Neusklađena pravila iz FS SCG ne važe
Ustavni sud je u novoj odluci utvrdio da “kod nastanka novih država i shodno tome novih ustavopravnih sistema vrijedi načelo da se na pravne odnose država nastalih disolucijom ne mogu primjenjivati pravna pravila koja nijesu usklađena sa ustavom nastalih država, ili koja svoj izvor imaju izvan prostora važenja novodonešenih ustava”.
“Pravilnici, ovdje konkretno Pravilnik o status igrača objavljen u ‘Jugoslovenskom fudbalu’ br. II/2002 i I/2003, ne može biti upotrijebljen kao materijalni propis iz više razloga. Prvi je što je donešen prije Ustava, a s njime nije usklađen, što ga već po toj osnovi čini neustavnim”, ističe se u novoj presudi koju je potpisao predsjednik Ustavnog suda dr Dragoljub Drašković.
Upravo na ovaj pravilnik FS SCG se pozvao Vrhovni sud kada je poništio ugovor o stipendiranju između Savića i “Fab lajva”.
Bonus video: