Italijanima još 14 miliona eura?

“Nemojte da radite protiv firme u kojoj primate velike novce... Kako dijeliti dividendu sa ovolikim akumuliranim gubitkom“...
209 pregleda 3 komentar(a)
Novac, pare, euro, Foto: Shutterstock
Novac, pare, euro, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 31.12.2017. 07:56h

Vlada planira da italijanskoj kompaniji A2A isplati dodatnih oko 14 miliona eura profita iz Elektroprivrede, prije izlaska iz vlasničke strukture EPCG.

To je objelodanjeno na jučerašnoj skupštini akcionara nikšićke kompanije.

Vlada je prošle sedmice predložila skupštini EPCG, izmijenjene odluke, prema kojima se kapital te kompanije zbog akumuliranih gubitaka smanjuje za oko 156 miliona eura, a iskazuje nerspoređena dobit u iznosu od 51,9 miliona eura.

Te odluke skupština EPCG juče je usvojila zajedno sa izvještajem o poslovanju i revizorskim za 2016. prema kojem je kompanija lani ostvarila neto profit u iznosu 18,26 miliona eura.

Kapital EPCG će sa iznosa od oko milijardu eura, prema odlukama, biti smanjena na 855,25 miliona, a nominalna vrijednost jedne akcije društva sa 7,64 eura na 6,51 euro.

Predsjednik borda EPCG Đoko Krivokapić saopštio je da im je želja bila da bilansi budu iščišćeni, a predstavnik A2A Miloš Komnenić objasnio da su akumulirani gubici posljedica reprocjene imovine kompanije obavljene 2010. godine.

Krivokapić je napomenuo da je stvorena pravna pretpostavka za isplatu 35 miliona eura svim akcionarima, i istakao da je „Ugovorom između A2A i Vlade ranije definisano da država podijeli sa italijanskim partnerom 35 miliona eura profita EPCG“.

Vlada posjeduje oko 57 odsto akcija EPCG, a A2A oko 41,7 odsto.

Krivokapić je objasnio da je prema ranijem dogovoru, Vladi od profita EPCG trebalo da pripadne oko 21 milion, a A2A oko 14 miliona, ali to se nije desilo jer Komisija za hartije (KHOV) nije dala saglasnost na ranije predloženo smanjenje kapitala.

“Čije mi interese zastupamo ovdje. Nemojte da radite protiv svoje firme u kojoj primate velike novce... Vrlo opasno je i tendeciozno smanjivati kapital, a iskazivati profit. Kako možemo dijeliti uskoro dividendu sa ovolikim akumuliranim gubitkom“, rekao je manjinski akcionar Vasilije Miličković.

Predstavnica revizorske kuće “Ernest i Young” Danijela Jović objasnila je da je tako nešto, ipak, moguće, jer nije precizno regulisano domaćim propisima, kao u drugim zemljama.

“Ako nije decidno zabranjeno, onda je dozvoljeno”, dodala je Jovićeva i saglasila se da je praksa o kojoj on govori prisutna u okruženju.

Mali akcionar i bivši član borda Dejan Mijović saopštio je više puta da su predložene odluke nezakonite jer nijesu obrazložene u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i u toj zakonitoj formi predložene akcionarima EPCG na razmatranje.

Iz EPCG su to negirali, a Mijović tražio da se zapisnički konstatuju njegove tvrdnje i najavio moguću tužbu.

“To je samo opis, a nije obrazloženje odluke predviđeno zakonom”, zaključio je Mijović.

Mali akcionar Nataša Backović prigovorila je što izvještaj o poslovanju za 2016. nema izdvojeno prikazane finansijske izvještaje o tri djelatnosti EPCG: Proizvodnji, Snabdijevanju i Trgovini energijom u skladu sa odredbom člana 138 Zakona o energetici, koji je kako tvrdi “očigledno prekršen”.

“Ovaj izvještaj o poslovanju je nezakonit i neustavan. Lažni bilans je krivično djelo”, istakla je Backovićeva.

Predsjedavajući Željko Ćorić odgovorio je da je sve u skladu sa procedurama jer se “ne radi o regulisanim djelatnostima”.

Skupština EPCG izabrala je za revizora i za ovu godinu “Ernst & Young”.

Krivokapić je ponovo izabran za predsjednika borda direktora EPCG, a članovi su Ranko Milović, Ljubo Knežević, Samir Hodžić, Oreste Bramanti, Masimo Tiberga i Frančesko Bečeli.

Ignorisali pitanja predsjednika Partije penzionera i invalida

Predstavnici EPCG nijesu željeli da odgovore na više pitanja predsjednika Partije penzionera, invalida i restitucije Moma Joksimovića u vezi sa procjenom akcija Rudnik uglja i mogućeg skorog preuzimanja te kompanije.

Krivokapić je odgovorio da će o Rudniku uglja raspravljati na narednoj skupštini 31. januara 2018. On je otkrio da su na bordu donijeli odluku o dugoročnom ugovoru i otkupu uglja iz Rudnika po cijeni od 24 eura po toni, te da će se o njoj raspravljati na narednom sastanku.

Krivikapić je kazao da su sa Unipromom KAP potpisali dvogodišnji ugovor prema kojem će im do kraja 2019. isporučivati struju po cijeni od 38,9 eura po MWh, ali nije odgovorio na Joksimovićevo pitanje po kojoj cijeni EPCG uvozi struju.

Bonus video: