Nema korupcije u radnjama „Vodacoma”

Njemačka državna banka zatvorila istragu u vezi s projektom u Crnoj Gori. Iz KfW-a naveli da nema nikakvih dokaza u vezi s optužbama na račun crnogorske državne firme preko koje se realizuju projekti koje ta banka kreditira

21490 pregleda 31 reakcija 2 komentar(a)
Projekat finansiran kreditom KfW banke: Postrojenje na Klačini u Krtolima kod Tivta, Foto: Siniša Luković
Projekat finansiran kreditom KfW banke: Postrojenje na Klačini u Krtolima kod Tivta, Foto: Siniša Luković

Njemačka razvoja banka (KfW), glavni kreditor više desetina miliona vrijednih projekata unapređenja vodovodne i kanalizacione infrastrukture na crnogorskom primorju, zatvorila je istražni postupak u vezi navodnog koruptivnog ponašanja u sprovođenju ovih projekata u Crnoj Gori.

To je juče “Vijestima” potvrdio Dragan Roganović, direktor “Vodacoma”, crnogorske državne firme preko koje se već godinama realizuju ovi projekti.

Roganović je istakao da KfW tokom ovog postupka koji je pokrenula krajem septembra, a o čemu su “Vijesti” ranije pisale, “nije utvrdila ni jedan dokaz kojim bi se podržali navodi protiv” Vodacoma.”

On je redakciji dostavio i zvaničan dopis o zatvaraju istrage koji je “Vodacomu” uputio Arnd Klen, rukovodilac jedinice KfW-a za usklađenost sa propisima, odnosno Deniz Volter, viša službenica u KfW-u zadužena za usklađenost sa propisima.

“KfW banka je zatvorila istragu u vezi koruptivnog ponašanja na projektima koje sprovodi 'Vodacom' u opštinama Ulcinj i Tivat. Tokom postupka istrage KfW banka nije utvrdila bilo kakve dokaze kojima bi se podržali navodi protiv Vodacoma. Stoga vas obavještavamo o zatvaranju istrage i rezultirajućem zatvaranju sumnjivog slučaja za čije razmatranje je nadležno Odjeljenje za kontrolu usklađenosti sa propisima. Zahvaljujemo se vama i vašem osoblju na saradnji tokom postupka istrage i stojimo vam na raspolaganju za sva dodatna pitanja. Takođe vas molimo da nas kontaktirate ako se pojave bilo kakve nove naznake prevarnih ili koruptivnih radnji u vezi sa zatvorenom istragom”, navodi se u dopisu.

Roganović je istakao da je ovakav ishod istrage veoma bitan za poslovni renome Vodacoma, ali i za cijelu državu “s obzirom da se radi o respektabilnom inostranom partneru, koji finansira značajne projekte u Crnoj Gori.”

“Vijesti” su ranije objavile da je KfW 20. septembra obavijestio “Vodacom” da je ta banka “dobila informacije o navodima o koruptivnom ponašanju na projektima koje sprovodi Vodacom u opštinama Ulcinj i Tivat, zbog čega izražava svoju veliku zabrinutost.”

“Dobili smo indicije da postoje nepravilnosti i krivična djela kao što je uticanje na tendere i prihvatanje finansijskih sredstava u cilju zastupanja interesa pojedinih građevinskih firmi u procesu nabavke u vezi navedenog projekta”, piše u dopisu koji je Karina Benig iz Odjeljenja za usklađenost KfW-a tada uputila Roganoviću i Ministarstvu finansija.

Njima su njemački bankari poručili da “KfW vrlo ozbiljno shvata navode o nezakonitom i nedoličnom ponašanju i sprovodi politiku nulte toletrancije u pogledu sankcionisanih praksi, direktno ili indirektno povezanih sa partnerima, finansiranim projektima ili agentima koji su uključeni u projekte KfW banke” i tražili da se Vodacom i ministarstvo do 4. oktobra izjasne na ove navode o mogućoj korupciji.

Tražili su da se ovi navodi “temeljno i sveobuhvatno isprate i istraže”, ističući da KfW sprovodi politiku “nulte tolerancije” koja se ogleda i o sporazumima o usklađenosti koje ta banka ima potpisane sa “Vodacomom”, a što je Njemcima davalo mogućnost da ovoj crnogorskoj državnoj firmi upute zahtjev za izjašnjavanje o informacijama da “Vodacom” navodno, sprovodi koruptivne radnje u korist pojedinih izvođača na poslovima što ih u ime države, njemačkog kreditora i primorskih opština, sprovodi ta firma.

Iz KfW banke međutim, nisu željeli da “Vijestima” zvanično saopšte više detalja o informacijama koje je njemačka banka dobila o navodnim koruptivnim radnjama crnogorske državne firme preko koje se implementiraju ti projekti, niti da objasne od koga su i kako dobili takve optužbe na račun “Vodacoma”.

Iz te kompanije su nam početkom oktobra rekli da Vodacom i sam sprovodi politiku nulte tolerancije na koruptivne radnje i naveli da će od Njemaca zatražiti konkretnije informacije koje je KfW navodno o tome dobio i da će shodno tome, ako bude osnova, preduzeti sve zakonske mjere protiv odgovornih.

“Vodacom” je osnovan 2005. od strane Vlade Crne Gore i opština Bar, Kotor, Tivat, Budva i Herceg Novi kao agencija za implementaciju državno značajnog projekta “Poboljšanje vodosnabdijevanja i odvođenje otpadnih voda na Crnogorskom primorju.” Ovaj projekat je ukupne vrijednosti nekoliko desetina miliona eura i već godinama se fazno implementira gradnjom nove ili modernizacijom postojeće vodovodne i kanalizacione infrastrukture u tim opštinama. Projekat kreditnim sredstvima finansira KfW, a svi tenderi i procesi izbora izvođača radova, nadzora i konsultanata idu preko Vodacoma, dok opštine koje su krajnji korisnici, finansiraju ove radove otplaćujući dugoročne kredite njemačkoj banci.

“Vodacom” trenutno sprovodi tzv Fazu V radova na kanalizacionoj ii vodovodnoj infrastrukturi u Ulcinju ukupne vrijednosti oko 20 miliona eura, kao i Fazu V-komponenta 2 radova na toj infrastrukturi u opštinama Tivat i Kotor, od čega su samo radovi u Tivtu vrijednosti veće od 28 miliona eura. Na svim ovim projektima odabrani izvođač je kompanija “MPP Jedinstvo” iz Užica.

Bonus video: