Ministarka ekonomije razgovarala sa preduzetnicima u Kolašinu i Mojkovcu

Biznis karavan pokrenulo je ministartsvo ekonomije, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)
58 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 17.06.2017. 12:41h

Među najvećim problemima kojima se drvoprerađivači sa sjevera susreću su nedostatak domaće radne snage. Privrednike zabrinjava i neizvjenost u poslovanju, kojoj doprinosi, prije svega, vrlo različita visina taksa i naknada od opštine do opštine, odnosno promjena iznosa iz godine u godinu. To, je između ostalog, nakon razgovora sa preduzetnicima i predstvanicima lokalnih uprava u Kolašinu i Mojkovcu, kazala ministarka ekonomije Dragica Sekulić. Ona je te opštine obišla, u okviru Biznis karavana, koji će stići do svake crnogorske opštine.

"Privrednici se vrlo često žale, što je jako neopbično i što se rijetko čuje u javnosti na nedostatak domaće radne snage. Drvopređaivači, naročito, imaju veliki problem da zaposle radnike iz svojih opština, bez obzira na to što nude „pristojne“ plate i stalan radan odnos. I u Mojkovcu i u Kolašinu su nam kazali da su prinuđeni da nagažuju stranu radnu snagu. Od privrednika smo čulu i da im nedostaju informacije o programima podrške, ali nesenzibilitet nadležnih kad je riječ o donošenju propisa.“- kazala je Sekulićeva.

Prema njenim riječima, od privrednika je čula mnogo dobrih ideja, koje bi se, kroz saradnju sa lokalnim upravama i programe podrške, mogle realizovati. Ministarka je obećala da će sugestije sa sastanaka prenijeti i kolegama u drugim resorima. Kada je riječ o lokalnim taksama i naknadama, kaže Sekulićea, prenijeće ministarstvima finansija i javne uprave „da je proces uvođenja taksi i naknada nešto što ugrožava privredu, ne samo u dijelu iznosa, nego i što se tiče neizvjesnosti kolike će one u budućnosti one biti“.

"Zbog toga se ne može planirati poslovanje. Insistiraćemo da naše kolege, bilo na nivou državne ili lokalne vlasti, imaju osjećaja za privredu i imaju ujednačen način donošenja tih propisa. Veliki je problem za investitore što znaju šta ih sve čeka u kojoj od opština i to njima otežava poslovanje ili ih, čak, odbija. Opštine bi trebalo da se međusobno takmiče u tom dijelu u konkurentnosti"rekla je ona.

Predsjednica Opštine Željka Vuksanović je izrazila spremnost da kolašinska izvršna vlast „sa ministarstvom ekonomije sarađuje i bude na usluzi privrednicima“. Prema njenim riječima, razlog za različite kvote tekasi i naknada nijesu neodgovornost lokalnih uprava, nego raskorak između onog što je država odredila da bude urađeno i nedostatkom novca opredijeljenim za to.

"Nadam se da će Zakon o finansiranju lokalnih uprava riješiti taj problem. Ako imate obavezu da nešto uradite , a nemate sredstva, lokalne zajednice su se, vjerovatno, iz tog razloga opredjeljivale da uvode namete na privrenike, kako bi mogli da isfinansiraju zahtijevano. Kolašin nije među takvim opštinama, jer su sva naša „zahvatanja“ iz privrede smanjena na najmanju moguću mjeru, ako se izuzme cijena vode“, rekla je Vuksanovićeva.

Ona je obavestila privrednike iz tog grada da je formirana kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, na čijem će čelu biti Balša Cvetković. U toj kancelariji privrednici će moći da dobiju naophodne infrormacije za svoje poslovanje, ali i da ostavare kontakte sa nadležnim ministarstvima.

Biznis karavan pokrenulo je ministartsvo ekonomije, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Osnovni cilj projekta je da se, kroz unapređenje poslovnog ambijenta, aktiviranje sektora malih i srednjih preduzeća, privlačenje novih investitora i povećanje stope zaposlenosti naročito u manje razvijenim područjima zemlje, utiče na povećanje konkurentnosti privrede i prevazilaženje regionalnih socio-ekonomskih razlika.

Galerija

Bonus video: