SAD, Francuska i Njemačka bile protiv pozivanja Crne Gore u NATO

Te zemlje vjeruju, kako isti izvori navode, da Crna Gora treba da nastavi sa reformama
68 pregleda 75 komentar(a)
Milo Đukanović, Džozef Bajden, Foto: Gov.me
Milo Đukanović, Džozef Bajden, Foto: Gov.me
Ažurirano: 26.06.2014. 10:54h

Sjedinjene Američke Države, Francuska i Njemačka su zemlje koje nisu bile voljne da se Crnoj Gori pošalje poziv za članstvo u NATO, pernosi Rojters pozivajući se na diplomatske izvore.

Te zemlje vjeruju, kako isti izvori navode, da Crna Gora treba da nastavi sa reformama. Podsjeća se da je NATO vršio pritisak da se jača vladavina prava, ispune NATO standardi u reformama bezbjednosnog sektora, te da je tražena borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Diplomate su rekle da bi Crna Gora mogla da bude spremna za početak razgovora o pridruženje sljedeće godine, ako ispuni zahtjeve.

Rojters navodi i da su članice bile podijeljene po pitanju slanja poziva Crnoj Gori.

Potpredsjednik SAD Džozef Bajden u aprilu je crnogorskom premijeru Milu Đukanoviću ukazao na značaj napora Crne Gore na jačanju demokratskih institucija, nezavisnost pravosuđa i slobodu medija, kao i zaštitu manjina.

To je pisalo u saopštenju koje je iz Bajdenovog kabineta objavljeno nakon susreta sa crnogorskim premijerom u Vašingtonu.

Rasmusen konkretno pomenuo bezbjednosni sektor

Šefovi diplomatija članica NATO-a odlučili su da Crnoj Gori daju šansu da prije Samita 2016. godine dobije pozivnicu za NATO, ako najkasnije do kraja sljedeće godine ispuni obaveze koje je trebalo da ispuni do sada.

Jedan od ključnih zadataka crnogorskih vlasti u tom periodu biće reforma sektora bezbjednosti, jedine oblasti koju je generalni sekretar NATO-a Anders fog Rasmusen juče konkretno pomenuo.

“Sad zaista želimo da Crnoj Gori pomognemo da pređe dodatni put i jedno od područja na koja ćemo se naročito usredsrediti biće reforma sektora bezbjednosti”, rekao je Rasmusen nakon ministarskog sastanka u Briselu.

Formulacija reforma sektora bezbjednosti, prema informacijama “Vijesti” iz više diplomatskih izvora, znači, između ostalog, da ključni igrači NATO-a traže da se Vlada i premijer Milo Đukanović oslobode pripadnika tajnih službi za koje postoje podaci da sarađuju sa državama koje nijesu članice NATO-a, kao što je Rusija, kao i onih koji za sopstveni račun sarađuju sa kriminalnim krugovima.

Bonus video: