Nakon reakcije Vlade i velikog dijela političke javnosti napad na ambadora Petera Platea u Njemačkoj bi trebali da gledaju kao na neugodnu avanturu, ocjenio je predsjednik Nacionalnog savjeta za evropske integracije (NSEI) Nebojša Medojević.
On je nakon sastanka sa premijerom Igorom Lukšićem kazao da je, reakcijom na medijsku kampanju protiv Platea, Lukšićeva Vlada poslala poruku da uvažava stav Njemačke.
„Zadovoljan sam Lukšićevim stavom i nadam se da će naši prijatelji iz Njemačke i EU shvatiti ovo kao jednu neodgovornu avanturu ljudi koji očigledno ne shvataju u kojoj delikatnoj poziciji se nalazi Crna Gora. Svaka loša vijest iz ove zemlje može ohrabriti ne mali broj eurokeptika koji smatraju da Crna Gora ne zaslužuje da nastavi dalje sa evropskim integracijama“, kazao je Medojević.
„Zadovoljan sam Lukšićevim stavom i nadam se da će naši prijatelji iz Njemačke i EU shvatiti ovo kao jednu neodgovornu avanturu", kazao je Medojević.
Portal Analitika i dnevni list Pobjeda objavili su informciju da je njemački ambasador posmatrao utakmicu Crna Gora- Bugarska sa tribine sa bugarskim navijačima, nazivajući takav psotupak diplomatskim skandalom. Vlada se ogradila od tih napada, ističući da Plate ima veliki značaj za Crnu Goru.
Medojević je ponovio da medijska kampanja protiv Platea može ugroziti određivanje datuma pristupnih pregovora Crne Gore. On je ponovio da je dobijanje datuma pregovora strateški cilj svih političkih partija u Crnoj Gori.
„Premijer i ja smo se složili da narednih mjeseci moramo biti jako pažljivi. Kao država koja očekuje pozitivno mišljenje i koja je uradila mnogo u procesu evropskih integracija ne smijemo sebi dozvoliti da iz bilo kojih motiva određene grupacije prave neodgovorne poteze i ugrožavaju dobijanje datuma pregovora“, rekao je Medojević.
Razgovore sa premijerom Medojević je, kako tvrdi, iskoristio da ponudi uslove pod kojim bi Pokreta za promjene podržao usvajanje izbornog zakona. On je pojasnio da ta stranka traži onemugućavanje prava Crnogorcima i Srbima da koriste princip afirmativne akcije, kao i mogućnost da pravo glasa imaju svi koji su na biračkim spiskovima bili na dan referenduma 21. maja 2006. godine.
„Nama je neprihvatljiv model afirmativne akciju u koju su Srbi i Crnogorci registrovani kao manjine i koji omogućava radikalizaciju političke scene, formiranje raznih malih patriotskih političkih partija koji će na kraju dati podršku vladajućoj većini“, rekao je on.
Galerija
Bonus video: