Formiran predmet protiv Pažina, Katnića i Čađenovića; Knežević: Pritiskali Asada i Kedmena da nas optuže za državni udar

"Po ovom pitanju dvije godine nije urađeno ništa... Kao najveće žrtve bivšeg režima, pozivamo one koji primijenjuju zakone da to rade brže i efikasnije", poručio je Andrija Mandić

26668 pregleda 25 reakcija 25 komentar(a)
Knežević i Mandić, Foto: Nikola Dragaš
Knežević i Mandić, Foto: Nikola Dragaš
Ažurirano: 16.11.2024. 13:36h

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) formiralo je predmet protiv nekadašnjeg ministra pravde Zorana Pažina, bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i njegovog tadašnjeg zamjenika Saše Čađenovića za krivično djelo - protivzakoniti uticaj. Protiv Katnića i Čađenovića formiran je i predmet za produženo krivično djelo - zloupotreba službenog položaja.

Predmeti su formirani povodom teksta objavljenog na portalu "IN4S" 27. marta 2022. godine, s naslovom: "Knežević i Mandić: Lažna suđenja sprovodili su Pažin, Katnić i Čađenović".

SDT Pažion
foto: Nikola Dragaš

Lideri nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić i Milan Knežević, tvrdili su u tom tekstu da su Pažin, Katnić i Čađenović vršili pritisak na bivšeg agenta američke Centralne obavještajne agencije (CIA) Džozefa Asada i njegovog advokata Tobija Kedmena, da optuže čelnike bivšeg DF-a za organizovanje državnog udara 16. oktobra 2016, na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori.

Informaciju da su u SDT-u formirani predmeti, obznanio je danas Knežević. On je na konferenciji za medije u Skupštini Crne Gore, kazao da je specijalni tužilac Vukas Radonjić o tome 22. oktobra obavijestio advokata Dušana Radosavljevića, koji je 25. septembra zahtijevao informaciju.

"Sve ono što smo godima tvrdili Mandić i ja o ulozi Pažina, Katnića i Čađenovića, da nas u monstruozno insceniranoj optužnici 'državni udar' optuže i da nam pravosnažno presude kako bi se stekle pretpostavke da se zabrane naše političke grupacije - pokazalo se istinitim kroz odgovor SDT-a. Katnić, Čađenović, Pažin i, prema našim informacijama, (nekadašnji ministar vanjskih poslova) Srđan Darmanović su, zloupotrebljavajući službeni položaj, razgovarali s Kedmenom i u kancelariji Čađenovića dostavili mu 19 pitanja i 19 odgovora kako bi ga 'zaštitili' od daljeg procesuiranja - i njega i njegovu porodicu. Uz pitanja i odgovore, bile su dostavljene fotografije 12 funkcionera DF-a, među kojima smo bili Mandić i ja", rekao je Knežević.

On je kazao da je, "nakon što je Asad odbio da lažno optuži" lidere DF-a, protiv tog bivšeg agenta CIA-e, ostalih bivših agenata te agencije, Mosada i MI6 podignuta naredba o istrazi i da su raspisane "crvene" Interpolove potjernice koje su još na snazi. Tvrdi da je, nakon smjena koje su se desile u SDT-u 2022, jedan tužilac našao u Čađenovićevoj kancelariji fajl pod nazivom "škart" i u njemu pronašao navodna pitanja i odgovore za Kedmena.

"Kedmen tvrdi da ga je Pažin nekoliko puta saslušavao u Vili Gorica, maltretirao i tražio od njega da postupi po zahtjevima Katnića i Čađenovića. Prema našim informacijama, Kedmen je bio u SDT-u prije nekoliko mjeseci i dao je izjavu u vezi ovog predmeta. Smatramo da je prošlo dovoljno vremena da moramo dobiti jasne informacije, jer smo Mandić, (vozač lidera DF-a) Mihailo Čađenović i ja oštećeni u ovom predmetu. Zbog toga je naš advokat Radosavljević tražio u utorak da ostvari uvid u spise predmeta", dodao je.

Na pitanje novinara kakva je bila navodna uloga Srđana Darmanovića u ovom slučaju, Knežević je odgovorio da se u svjedočkom iskazu Kedmena navodi formulacija da je bivši ministar vanjskih poslova, "u Stejt departmentu, na svaki način pokušavao da ubijedi Asada preko njegovih advokata i ljudi koji su u Stejt departmentu, da uradi ono što od njega traži SDT, to jest Katnić i Čađenović".

Andrija Mandić kazao je na presu da su njegova i Kneževićeva partija "najveće političke žrtve i žrtve bivšeg režima". Naveo je da danas u sektoru bezbjednosti, tužilaštvu i kompletnom pravosuđu postoji mnogo "zaostalih članova" organizovane kriminalne grupe, koju povezuje s bivšom vlašću.

"Imamo jednu opasnu strukturu koja deformiše ne samo naš politički život, već ukupan život u Crnoj Gori", ocijenio je.

Mandić je rekao da su novi predmeti koje je formirao SDT - "test za pravnu državu".

"Po ovom pitanju dvije godine nije urađeno ništa. Naš narod i svi građani očekuju i traže pravdu koju im garantuju Ustav i zakoni Crne Gore. U borbi za slobodu, mi kao generacija smo veoma srećni što smo uspjeli da smijenimo jednu vlast. Demokratija i sloboda se osvajaju, a taj proces može da bude brži ako bismo svi radili svoj posao. Kao najveće žrtve bivšeg režima, pozivamo one koji primijenjuju zakone da to rade brže i efikasnije", poručio je.

Mandić, Knežević i ostali oslobođeni su početkom jula optužbi u predmetu poznatom kao "državni udar", odnosno - pokušaj terorizma na dan izbora 2016.

Presudu je izreklo vijeće Višeg suda u Podgorici na čijem je čelu bio sudija Zoran Radović. On je u obrazloženju presude naveo da su od sveg naoružanja, u Crnu Goru unesena samo dva mobilna telefona marke "lenovo". Sudija je kazao i da nisu dokazani navodi optužnice da je svjedok saradnik Saša Sinđelić ušao u Moskvu i da se sastao s organizatorom kriminalne organizacije Eduardom Šišmakovim.

Riječ je o ponovljenom postupku, nakon što su prvom presudom svi osumnjičeni, među kojima su i Mandić i Knežević, osuđeni na ukupno 70 godina zatvora. Ta presuda poništena je prije tri godine u Apelacionom sudu i naložen je ponovljeni postupak.

Bonus video: