Vlada Japana je saopštila da ipak neće preispitati izvinjenje iz 1993. godine "ženama za utjehu", prisiljenim na prostituciju u japanskim vojnim bordelima tokom Drugog svjetskog rata.
Većina istoričara procjenjuje da je oko 200.000 žena iz Južne Koreje, Kine i sa Filipina bilo u vojnim bordelima japanskih logora.
Portparol Vlade, Jošihide Suga je rekao da "Vlada nema namjeru da revidira Izjavu iz Kona" iz 1993. kada se izvinila i rekla da se kaje.
Problem je izbio prošle sedmice kada je Vlada u Tokiju najavila da će preispitati "činjenice na kojima se zasniva" izvinjenje, na šta je Južna Koreja smjesta zaprijetila Tokiju međunarodnom izolacijom.
Taj stav Tokija od kojeg sada - kako izgleda - odustaje, zasnovan na svjedočenju 15 Korejanki, davao je osnova za staru japansku tvrdnju da su mnoge od zloupotrijebljenih žena ionako bile prostitutke, te zapravo i nisu bile ni na šta prisiljene.
Najava revizije izvinjenja je odmah izazvala negodovanje Kine i posebno Južne Koreje koja smatra da zvanično izvinjenje Japana nije bilo iskreno jer su čitavu deceniju od tada političari japanske desnice davali drugačije izjave.
Zbog tog spora japanski premijer Šinzo Abe i predsjednica Južne Koreje Park Geun-Hi nisu se zvanično sastali.
Bonus video: